galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt

 

 

 

 

 

 

 

 

Rynek Główny 25, I piętro
31-008 Kraków
tel.(12) 424 28 11
fax (12) 421 85 71

e-mail:
sekret@mck.krakow.pl http://www.mck.krakow.pl

 
     
  X  
     
  ARCHIWUM GALERII

nadchodzące wydarzenia

 

bieżąca wystawa

Ingrid Ledent

ciągłość pamięci - Grand Prix MTG 2006

od 2009-09-16

fotoreportaż z wernisażu

wydarzenia

Międzynarodowe Centrum Kultury

wykład prof. Marii Poprzęckiej

"O SZTUCE OBRZYDLIWEJ"

towarzyszący wystawie "Mroczna strona wyobraźni - sztuka Alfreda Kubina".

8 stycznia 2009

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza 8 stycznia o godz. 17.00 na wykład
prof. Marii Poprzęckiej na temat sztuki obrzydliwej, który jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie prac znakomitego rysownika Alfreda Kubina. Punktem wyjścia do rozważań będzie świat mrocznej wyobraźni artysty, zamieszkiwany przez: ".siejące panikę olbrzymy o grubo ciosanych twarzach, których zasadniczym powołaniem jest miażdżyć, rozdzierać i deptać, wywiedzione z koszmaru bestie. I złowieszcze kreatury człowiecze, mnogie lub pojedyncze" (za: Jan Gondowicz, katalog wystawy). Świat ten zdumiewa, bulwersuje, powoduje wstrząs, a czasami wręcz obrzydza.
Termin abject art (sztuka wstrętu) zastosowany został w krytyce angloamerykańskiej w latach 80. i 90. XX wieku do opisu dzieł sztuki, które odrzucają konwencjonalne piękno i wykorzystują materiały zdegradowane, aby oddziaływać poprzez kreowanie przedmiotów i przedstawień, kwestionujących i naruszających uznane normy. Określenia abject i abjection - obrzydzanie i jednocześnie wstręt do tego, co obrzydliwe - wprowadziła Julia Kristeva, która poświęciła temu zjawisku studium zatytułowane "Pouvoirs de l'horreur".
W Polsce abject art pojawiła się w latach 90. XX wieku, najbardziej znanymi przedstawicielkami tego nurtu są Alicja Żebrowska, Katarzyna Kozyra i Joanna Rajkowska.
Maria Poprzęcka - profesor Uniwersytetu Warszawskiego, historyk sztuki, specjalizuje się w historii i teorii sztuki w XIX i XX wieku. Przez wiele lat kierowała Instytutem Historii Sztuki UW. Obecnie dyrektor Podyplomowych Studiów Muzealniczych UW. Prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki od 1998 roku. Autorka licznych publikacji m.in. Akademizm, O złej sztuce, Polskie malarstwo salonowe, Galeria. Sztuka patrzenia.
Spotkanie towarzyszy wystawie
MROCZNA STRONA WYOBRAŹNI - SZTUKA ALFREDA KUBINA
czynnej do 27.01.2009
Alfred Kubin, nazywany austriacki Goyą, zasłynął jako mistrz rysunku, genialny ilustrator książek i pisarz. Poprzez sztukę próbował wyzwolić się od dręczących go lęków, fobii, nieszczęść osobistych i kryzysów duchowych tworząc niepowtarzalny język plastyczny o niebywale sile sugestii. Prace pochodzą z największej na świecie kolekcji dzieł Kubina w Landesmuseen w Linzu (Górna Austria).

wystawa pokonkursowa

"Ocalić od zapomnienia"

od 2007-11-29

fotoreportaż z wernisażu

JOŽE PLEČNIK ARCHITEKT I WIZJONER

SŁOWIAŃSKI GAUDI W MCK

fotoreportaż z wernisażu

12 grudnia 2006 - 25 lutego 2007

Słowiański Gaudi, słoweński wieszcz, największy architekt Europy Środkowej XX wieku - tak krytyka określa Jože Plečnika. Prace wybitnego twórcy europejskiego modernizmu, zaprezentuje na wystawie monograficznej Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie w 50 rocznicę śmierci artysty. Jest to pierwsza w Polsce tak wielka wystawa prac Plečnika, którego znakomite realizacje zadecydowały o wyjątkowym pięknie i atmosferze trzech środkowoeuropejskich stolic: Lublany, Pragi, Wiednia.

Wystawa w MCK obrazuje niezwykły dorobek Plečnika, obejmujący zarówno projekty urbanistyczne terenów miejskich, pojedyncze obiekty jak i wyroby rzemiosła artystycznego i grafikę użytkową. Jak zauważa kurator wystawy dr Monika Rydiger "Jože Plečnik był artystą absolutnie wszechstronnym. Projektował zarówno monumentalną architekturę, jak i wnętrza, meble a nawet detale: balustrady, framugi, klamki. Każdej budowli nadawał spójny charakter wielkiego Gesamtkunstwerk (totalnego dzieła sztuki)".
Rzuty, przekroje, oryginalne rysunki i szkice architekta oraz opisy poszczególnych projektów dopełnią modele architektoniczne m.in. tak znanych w Lublanie obiektów jak Trzy Mosty, Most Rzeźników, Cmentarz Žale, Propyleje oraz model przebudowy dzielnicy Letna w Pradze. Pokazane zostaną również współczesne zdjęcia dokumentujące realizacje Plečnika w Wiedniu, Pradze i Lublanie a także zaprojektowane przez niego meble i sprzęty liturgiczne: monstrancje czy kielichy mszalne; m.in. kielich Andrzeja, zaprojektowany przez architekta dla jego brata - księdza. Prezentację uzupełniają publikacje Jože Plečnika i jego korespondencja z Otto Wagnerem - nauczycielem i mentorem.
Eksponaty pochodzą głównie z Muzeum Architektury w Lublanie oraz ze skarbców kościelnych.

Wystawa prezentuje Plečnika przede wszystkim jako twórcę poruszającego się na granicy kultur: romańskiej, bizantyjskiej i niemieckojęzycznej, jako architekta Europy nakładających się na siebie kultur - z ich konfliktami i przesunięciami czasu, językami literackimi i dialektami, świadomością i wrażliwością językową, różnorodnością miejsc i regionów.
Po głośnej retrospektywnej wystawie w paryskim Centre Pompidou w 1986 roku architektura Jože Plečnika stała się prawdziwym objawieniem dla współczesnych architektów, którzy dostrzegli w nim prekursora postmodernizmu. Jego prace są porównywane przez krytyków architektury z dziełami Charlesa Moore'a czy Ricardo Boffila.

Wystawie będzie towarzyszył bogato ilustrowany album w wersji polsko-angielskiej, prezentujący wszystkie najpiękniejsze budowle i prace architekta. Jest to pierwsza w Polsce tak obszerna publikacja poświęcona Plečnikowi.

Autor i kurator wystawy Peter Krečič, dyrektor Muzeum Architektury w Lublanie.
Polski kurator - dr Monika Rydiger; aranżacja Małgorzata Radnicka.

DAVIDA KIDD

Pomiędzy nieuchwytnym a nieuświadomionym.

GRAND PRIX MTG 2003

od 15 września 2006

 

fotoreportaż z wernisażu

MIECZYS?AW WEJMAN

ROWERZYSTA

od 12.09. 2006

 

 

fotoreportaż z wernisażu

JESSICA BACKHAUS

Jesus and the Cherries - fotografia

od 06.05.2006

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2006

 

 

 

fotoreportaż z wernisażu

informacje galerii

Głównym założeniem Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury jest badanie i prezentacja zjawisk artystycznych z przełomu wieków, gł. Europy Środkowej, nie wyklucza ono jednak zainteresowania szeroko pojętą sztuką nowoczesną obejmującą cały wiek XIX oraz wiek XX aż po najnowsze zjawiska w sztuce współczesnej, program Galerii wiąże się ściśle z ogólnym programem działania Międzynarodowego Centrum Kultury; Galeria MCK organizuje również wystawy w innych obiektach wystawienniczych Krakowa - na przełomie 1996/1997 ekspozycję Egona Schiele w Pałacu Sztuki, kolejną (po wystawach Georga Grosza, Otto Dixa, Gustawa Klimta, Oskara Kokoschki, Alfonsa Muchy) prezentację sztuki niemieckiego obszaru językowego.

galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt


Copyright by "SZTUK PUK" 2001 - 2005 Kraków , Ryszard Bobek, Filip Konieczny