magazyn sztuki





Galeria Iwony Kargol-Dębickiej - 2 Światy

ul. Brzozowa 14

31-050 Kraków

telefon: 12 429-54-52

12 429-54-52

kom: 607-267-034

607-267-034

e-mail: galeria@2swiaty.com

http://www.2swiaty.com



Pokaż Galeria 2 światy na większej mapie
 nadchodząca wystawa



 bieżąca wystawa

Anna Karpowicz - Westner 

Castillos i inne obrazy

od 27.05.2011

Anna Karpowicz-Westner ur 13.06.1951 w Krakowie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyroznieniem w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1978

O malarstwie Anny Karpowicz-Westner

Na płótnach Malarki toczy się tajemne życie, które można obserwować jakby przez otwarte okno. Widok rozpościera się na nastrojowe pejzaże, czasem egzotyczne, nieznane, niekiedy znajome i bliskie. Mienią się morza, płyną nieba, przez okno wlewa się słońce. Kolor zależy od pory dnia. Pejzaż pulsuje cichym rytmem i prawie zawsze zawiera w sobie ludzką postać. Czas zatrzymuje się. Pierwsze światło poranka. Popołudniowa sjesta. Chwila przed zmierzchem. A w tym wszystkim człowiek - milczy, myśli, jest.

Kobiety z obrazów Malarki, zastygłe w momencie sennego oczekiwania skrywają tajemnicę. O czym myślą? Tego nie wiemy. Czasem tylko zaświeci się błękit na czole, cień przykryje je zielenią. Spowite w światło, delikatnie podrysowane pędzlem stają się częścią pejzażu. Portretowane we wnętrzach, otoczone przedmiotami, a jednocześnie tak blisko natury, przynależą do dwóch światów - realnego i nadnaturalnego. Ta dwoistość oraz ich spokój sprawiają, że są silne i wyjątkowe. Ich wyraziste spojrzenia, rysy twarzy przypominają mi o malarkach Fridzie Kahlo, Pauli Modersohn-Becker.

Kobietom towarzysza nieraz postacie mężczyzn. Są to spotkania pełne oddania i bliskości, malowane dyskretnie, czasem z oddali, jakby z chęci zachowania intymności. Kobieta, nawet gdy portretowana jest samotnie - istnieje w relacji. Wyglądając przez okno, trzymając w dłoni list, myśli, wspomina, może tęskni. 

Inny, powracający motyw. Pracownia, kobieta stojąca przy sztaludze, farby, pędzle. Malarz i modelka. Opowieść o fascynacji pracą, procesem twórczym, mającym początek w zaciszu pracowni - przy zaczętym płótnie.

Kwiaty, kobiety, pejzaż - tematy we współczesnym malarstwie zapomniane lub zepchnięte w banał. Trzeba mieć wielką odwagę, by w czasach, gdy uwagę widza osiąga się krzykiem i szokiem, wytrwale podążać za prostym i klasycznym tematem, poszukując piękna i tajemnicy. W ciszy pracowni, z namysłem i czułością Malarka nakłada na płótno kolejne warstwy farby. Obrazy maluje z rozmachem, ale i delikatnością, precyzją uderzenia pędzla. 

Malarka stwarza światy, za każdym razem odmienne w charakterze, nierealne, oniryczne, magiczne - jak w cyklu "Castillos". Wędrówki na zamkowe wzgórze, spotkania dwóch postaci, odpoczynek po drodze- mogą być podświadomą metaforą życia, w którym nieznana, kręta droga wiedzie do celu. Kąpiący się w rzece zanurzają się w gęstym, zielonym otoczeniu. W tych aktach fizyczność schodzi na dalszy plan. Piękno ciała ma źródło w przedziwnej emanacji, jakby bijące od niego światło miało związek z energią człowieka, z duszą, z czymś znacznie silniejszym, niż młodość sama w sobie. 

Obrazy Anny Karpowicz-Westner oddają piękno życia, które zawiera się w chwilach i najprostszych znakach codzienności. Piękno kryje się pod postaciami, w załamaniach pagórków, w kłębach chmur, w szumiących tujach, zaklęte jest w milczących trąbkach, kornetach, zakwitłe w ciętych kwiatach. Anna Karpowicz-Westner jest malarką bezkompromisową, tworzy intensywnie, z niezwykłą energią, zawsze z tą samą motywacją - fascynacją samym w sobie malowaniem i życiem obrazu, grą z widzem. Jej obrazy zachęcają do intymnego zamyślenia. Bo prawdziwe życie toczy się w nas samych. Wystarczy zatrzymać się, by to 

 wydarzenia 2011

Izabela Chamczyk

"a jednak" malarstwo

od 6.05.2011

Urodzona 16.04.1980 w Częstochowie. Pracuje i mieszka we Wrocławiu.

Izabela Chamczyk to przede wszytkim malarka ale i artystka akcji, w ideę jej działań niezmiennie wpisane są silne emocje, jednak ona pozostaje bezwzględnie wierna swojej twórczości. Ogromną wagę przywiązuje nie tylko do momentu kreacji, ale również do sytuacji „tuż po”, gdy jej malarstwo zaczyna żyć i podlegać zmianom w czasie i w przestrzeni, nierzadko pozaartystycznej. Izabela Chamczyk-artystka młodego pokolenia. Zajmuje się malarstwem, malarstwem procesualnym, tworzy instalacje, interesują ją działania z zakresu performance. Absolwentka Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu, kierunek malarstwo - dyplom uzyskany z wyróżnieniem w 2009r. W latach 2007/2008 w ramach wymiany międzyuczelnianej zdobywała doświadczenia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w Pracowni Malarstwa prof. wizytującego Dominika Lejmana. Stypendystka Ministra Kultrury i Dziedzictwa Narodowego (Stypendium Młoda Polska 2010r.), oraz czasopisma Artluk (Stypendium dla Młodego Twórcy 2009r.)W 2010 roku uzyskala nominacje do nagrody WARTO Gazety Wyborczej. Artystka brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.


Kacper Dudek

Malarstwo

od 8 kwietnia 2011

Kacper Dudek urodzony w 1971 r. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1996 r. w pracowni prof. Z. Grzybowskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią i ilustracją.

Nagrody - Stypendia

1998 - nagroda Fundacji im. Eugeniusza Gepperta

1995 - stypendium im. prof. Hanny Rudzkiej-Cybis

Wystawy indywidualne:

2002 - Otwarta Pracownia, Kraków

2001 - Galeria Generali, Warszawa

2000 - Teatr im.Wandy Siemaszkowej, Rzeszów

1998 – BWA, Krosno

1998 - Galeria Pryzmat, Kraków

1997 – BWA, Rzeszów

1992 - Academie Beeldende Kunstend-St. Truiden, Belgia

Wystawy zbiorowe:

2009 - Srebny Czworokąt, Przemyśl

2008 - Sztuka Polska się odkrywa, Pas de Calais, Arras Francja

2003 - Obraz roku, Warszawa

2002 - Obraz roku, Warszawa

1998 - Krajowa Wystawa Malarstwa Młodych, Konkurs im Eugeniusza Gepperta, Wrocław

1997 - Recontres-Spotkania-Institut Polonais de Paris, Francja

1997 - Malarstwo Młodych Galeria Sztuki Współczesnej, Legnica

1997 - Galeria Ro[ą]mb, Andrychów

1996 - wystawa malarstwa, Pałac Sztuki, Kraków

1996 - wystawa poplenerowa, Villard Reculas, Francja


Tomasz Preficz

Malarstwo

od 4 marca 2011

Tomasz Preficz urodzony 22 listopada 1979 w Przemyślu. Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz PWSW w Przemyślu w pracowni Rysunku i Malarstwa Henryka Ożóga. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie.

Wystawy, działania:

wrzesień 2010 - Idea Fix Koncept Sklep – Malarstwo - „Sypialnia i Toaleta”

luty 2010 - Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie, „Dialog w Przestrzeni”, Bunkier Sztuki

styczeń 2010 - Polofilia: performance „Gdyco” - działanie na gdybanie, kopiec tatarski, Przemyśl

wrzesień 2009 - Polofilia: Medykament – ekspozycja, Mówmy szeptem – performance, Filozofia identyfikacji – performance, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

maj 2009 -  malarstwo – Siedziba Stałego Przedstawicielstwa RP przy biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie

kwiecień 2009 - malarstwo – Geneva Invitation to Europ'Art

kwiecień 2009 - muzyka – Opracowanie muzyczne do wystawy fotografii Jakuba Nowotyńskiego, Centrum Kultury i Nauki w Przemyślu | Zamek

2009 - projekt muzyczny „HAUVA” wraz z Andrzejem Juszczykiem i Pawłem Wittnerem

2009 - założyciel grupy Polofilia

2007 - malarstwo – galeria Tygiel, Kraków

2005 - malarstwo – galeria Aquarium, Przemyśl

1999 - 2005 - Współautor muzycznej audycji radiowej „Abrakadabra” w przemyskim radiu HOT

1998 - 2005 - Działania twórcze w grupie „Decoction” – muzyka, performance


Katarzyna Karpowicz

malarstwo

od 14.01.2011

„Trzeba się cieszyć się - więc się cieszę - że uparcie odradza się grupa młodych malarzy, którzy mają siłę i odwagę, by kontynuować wielką tradycję malarstwa figuratywnego. Wbrew komercji, modzie i krytykom... Ale Katarzyna Karpowicz kontynuuje też tradycję rodzinną, matka jest malarką, ojciec Sławomir Karpowicz był wybitnym artystą. Zmarł, gdy córka miała 16 lat, musiał jednak zauważyć jej talent. Jego wczesnym świadectwem jest szkicownik, zapis choroby ojca. Jego odejście właśnie w dniu urodzin córki, zostawiło w jej sztuce trwały znak, jakby przeczucie, że każdy początek jest końcem, a koniec początkiem ... […] Nie można pominąć roli koloru w jej malowaniu. Jest tak zdecydowany, jak może być kolor, ale zachowuje umiar...Brąz rozmnaża brąz, a błękit odcienie niebieskiego...”

Oszałamia ile odcieni niebieskiego i błękitu mieszka w cyklu „baseny”. I jak z wodą gra światło. Jest przenikanie się nieba i wody, w końcu jej łaskawość wobec człowieka, który zanurzając się, nie jest tylko intruzem, jakby te dwa odmienne światy łączyło jakieś tajemne porozumienie . Czuje się w tym malarstwie fascynację wodą, żywiołem, który nam sprzyja. 

Ale cykle „sny” „i taniec” też wolne są od niepokoju, chociaż mają swoją tajemnicę i oczekiwanie. Zwierzęta, które we śnie dopełniają śpiącego, nie wydają się drapieżne, raczej tajemnicze. Ta sama zagadka mieszka we wszystkich obrazach, bez względu na to, czy tematem są baseny, taniec czy sny. Przeczuwam, że kryje się ona w czasie. Ten czas w obrazach jest zakrzepły, nie jak krew, raczej jak westchnienie : ” to już?... więc znowu stało się... minęła kolejna chwila...”

Patrząc na tańczących, czasami mam wrażenie, że to nie tańczą ludzie, a chwile im przypisane. Jednak postacie nie tylko w snach są jakby senne... Tą senność rozumiem jednak nie jako zmęczenie, czy rozleniwienie, raczej dotyczy ona gry z czasem, który jest rzeczywiście nierzeczywisty. Postacie są prawie nami, ale snują się gdzieś obok. Ciągną za sobą niewidoczny welon... to chyba pamięć,  gęsta, lecz uparcie niewidoczna […]. Tytuł wystawy przypomina, że każda wybitna sztuka jest spotkaniem z tajemnicą. Ta najlepsza rzuca na nią światło, ale jej nie wyjaśnia..."  

Katarzyna Karpowicz urodzona 4 XI 1985 w Krakowie, w 2005 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie i zaczęła studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Do 2008 roku studiowała w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego. Dyplom z malarstwa obroniła w 2010 r. w pracowni prof. Leszka Misiaka.

2008 - wyróżnienie za komiks autobiograficzny w konkursie Gutek Film

2005 - I nagroda w dziedzinie malarstwa na Ogólnopolskim Biennale „Pejzaż ludzki” dedykowanym Józefowi Czapskiemu,

2004 - I nagroda za obraz w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Współczesna Europa, Ludzie i Miejsca” (Katowice)

2003 - I nagroda za zestaw prac w X Ogólnopolskim Plenerze Malarskim (Jeżów),

Swoje prace pokazywała w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, brała także udział w komercyjnych oraz charytatywnych aukcjach malarstwa.

 


home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt