galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt

 

ul.Kochanowskiego 10
31-127 Kraków
tel/fax +48 12 292 10 42
mobile +48 693 404 607
+48 693 404 608
e-mail: galeria@nova.art.pl www.nova.art.pl

własciciel

Małgorzata i Marcin Gołębiewscy

Godz. Otwarcia

od poniedziałku do piątku w godzinach

od 11:00 do 18:00

 

     
  X  
     
  ARCHIWUM GALERII

nadchodzące wydarzenia

 

bieżąca wystawa

Michał Chudzicki

Okno

od 12. 02 2010

fotoreportaż z wernisażu

wydarzenia

ALEKSANDRA URBAN

"MAŁY MIŚ MÓWI. OJ!"

od 26 września 2008

fotoreportaż z wernisażu

AGNIESZKA POLSKA
KALENDARZ

od 6 czerwca 2008

 

 

fotoreportaż z wernisażu

[BLANKLY, PERFECT SUMMER]
wernisaż 9 maja 2008
VertexList gallery, 138 Bayard St, Brooklyn, New York

Artyści: WOJTEK DOROSZUK, BARTOSZ KOKOSIŃSKI, KAROLINA KOWALSKA,
WOJTEK KUBIAK & LIDIA KRAWCZYK, NORMAN LETO, JACEK MALINOWSKI,
AGNIESZKA POLSKA, JANEK SIMON, GRZEGORZ SZTWIERTNIA, JULIAN TOMASZUK,
ALICJA ŻEBROWSKA

kuratorzy: MAŁGORZATA I MARCIN GOŁĘBIEWSCY, ART AGENDA NOVA, Kraków

Tytuł pokazu polskiej sztuki w NYC został wygenerowany przez robo-poet, z zapewnieniem, że zostało to uczynione całkowicie losowo. Wpisanie się w profil instytucji vertexList - miejsca zajmującego się eksperymentalną, konceptualną sztuka tworzoną w oparciu o nowe technologie, było impulsem do wyboru artystów. Znalezienie wspólnego mianownika dla działań zaproszonych artystów to przede wszystkim zagadnienia związane z szeroko pojętą komunikacją językową, wizualną, społeczną, ale także ograniczeniami i stereotypami jej dotyczącymi. Istotny był też element fascynacji komputerem-narzędziem. Artyści, których mamy okazję zaprezentować w Nowym Jorku znani są ze swoich interesujących, wyrazistych postaw, są rozpoznawalni, cenieni przez kuratorów, obecni w instytucjach kulturalnych w Polsce i Europie.
Wojtek Doroszuk mocno zaznaczył się będąc jeszcze studentem krakowskiej Akademii-w pracy dyplomowej [Prosektorium]podjął temat tabu, związany z rytuałami towarzyszącymi śmierci. Inne jego prace video dotyczą spraw izolacji, obcości kulturowej, emigracji oraz związanych z nimi stereotypów, i choć utrzymane w lżejszej formie [Piknik, El Dorado]jednak tworzą całość mówiącą o nieprzystawalności, rozdźwięku i często niekorzystnych aspektach życia. Doroszuk zaprezentuje w nowym Jorku swoją najnowszą pracę video [Droga do Moldreim]
Karolina Kowalska, artystka na stałe współpracująca z krakowskim Bunkrem Sztuki tropi znaczenia, skojarzenia, relacje w czym pomogła jej wyszukiwarka Gogle. Dwukanałowa projekcja wybranych przez artystkę tekstów i obrazów "JPG/TXT" zaczerpniętych ze stron internetowych i blogów związanych ze sztuką, muzyką, teorią sztuki i mediów to na pozór swobodny przebieg myśli i obrazów. Mimo pozorów chaosu, zostały zestawione w taki sposób, że łącza się ze sobą w intrygujące związki znaczeniowe.
Grzegorz Sztwiertnia, prowadzący najlepszą pracownię na krakowskiej Akademii prezentuje filmy, w tym "Przyjemność tekstu" inspirowaną lekturą Barthesa, oraz literackimi fascynacjami młodości. Zobaczymy także wcześniejsze prace, rejestrację akcji, anarchistycznego gestu skoku do Wisły [Spiderman], "Mission Impossible, bazujący na amerykańskim oryginale Briana de Palmy, z artystą w roli głównej oraz "Action Painting" przedstawiający codzienne działania "człowieka z nizin", który mimowolnie pozastawia po sobie ślad-dzieło.
Bartosz Kokosiński w swojej animacji z książką posługuje się elementem przypadku, uzmysławiając nam ograniczenia widzenia, rozumienia, postrzegania. Wertuje strony książki , zwalniając, aby zatrzymać się na reprodukcji znanego dzieła sztuki jak i gazetowego zdjęcia manifestacji, fotografii aktu. Kolejna prace video "Stolik" w widoczny sposób inspirowana jest animacjami Jana Svankmajera, a "Hagia Sophia" powstała w związku z zadaniem "Turcja, nie tylko kebab", gdzie artysta mierzył się z aktualną sztuką turecką. Na wystawie prezentuje fotografię z plastikowymi żołnierzykami, które wydają się także interesującym modułem znaczeniowym.
Agnieszka Polska studentka krakowskiej ASP w prezentowanych pracach porusza tematykę ciała, bazując na międzywojennej literaturze. Na podstawie książkowych reprodukcji śledzi zmiany w stylistyce i sposobie pokazywania rzeczywistości. Artystka ze zdjęć z ćwiczeniami korekcyjnymi dla dzieci komputerowo usunęła ubrania, w ten sposób edukacyjne schematy przełamywane są przez elementy niebezpiecznej erotyki. Jej animacja "Ćwiczenia korekcyjne" posiada niepokojącą aurę masochistycznych instrukcji, a zwolnione, prawie niedostrzegalne ruchy, interwencje stają się znakiem rozpoznawczym prac video Polskiej .
Julian Tomaszuk artysta zajmujący się tworzeniem rzeźb, obiektów, video, zainteresowany jest tematami z pogranicza sztuki i socjologii . Tym razem zajął się emocjami dzieci, które zaprosił do wspólnej akcji niszczenia zabawek i budowania na nowo obiektów z pozyskanych elementów. "Destrukcja-konstrukcja" była w zamierzeniu artysty całkowicie spontanicznym aktem tworzenia. Proces niszczenia, który zazwyczaj kojarzy się negatywnie, został tutaj zakończony pozytywnym efektem, swoistej dekonstrukcji, którą możemy oglądać na serii fotografii.
Duet artystów Wojtek Kubiak i Lidia Krawczyk wprowadza widza w szczególny trans. Film "Kalejdoskop", część większego cyklu Genderqueer, składa się z nakładających się na siebie fragmentów twarzy, włosów, ubrań czyniąc z człowieka ornament złożonych z różnych elementów. Projekcja odnosi się do problemu związanego z tożsamością człowieka, zarówno tą kulturową, jak i seksualną. Doświadczamy uczucia dezorientacji, i nawet seria fotografii dopowiadających film nie pomaga nam opanować tego wrażenia, raczej rozbija ogląd sytuacji czyniąc ją jeszcze mniej jednoznaczną.
Film Odlot Janka Simona twórcy interaktywnych instalacji, video, obiektów to zabawna interwencja artysty w zastaną rzeczywistość, w panoramę architektoniczną konserwatywnego Krakowa. Artysta zafascynowany działaniami Romana Signera, estetyką gier komputerowych "wysadza w powietrze" bardziej znane budowle, oczyszczając w ten sposób widok miasta i pozbawiając go tym samym charakterystycznych elementów, kościelnych wież, symboli.
Norman Leto poszukuje nowych możliwości wyrazu, zainteresowany sztuczną inteligencją, tworzy symulacje, doskonałe alternatywy dla rzeczywistości. Stąd "Buttes Monteaux" to nie tylko manifest, ale także odrębny świat, przeciwwaga dla tego co uważamy za pewne, obiektywne. Pokazowi video-klipu towarzyszy zapowiedź autobiograficznej książki pisanej, przez artystę. Na wystawie zapoznamy się z treścią fragmentów, zobaczymy także projekt plakatu, inspirowany działaniami promocyjnymi prowadzonymi standardowo przez wydawnictwa.
Alicja Żebrowska artystka umykająca klasyfikacjom, z pewnością znaczący głos w sprawie seksualności i tematyki ciała będzie reprezentowana dwoma pracami video z lat 90-tych "Grzech pierworodny" i "Tajemnica patrzy"". Znana z tego, że bada stany graniczne ciała, przejścia z płci do płci, androgynizm, eksploruje "zakazane" i obdarzone tabu sfery kobiecości, interesuje się psychoanalizą i kwestią abject w Nowym Jorku zaprezentuje się także jako diva w video zatytułowanym "Exertising.
Jacek Malinowski, pochodzący z warszawskiej "Kowalni" twórca filmów, swoistych paradokumentów, kreuje ciekawe, nieprzystające do rzeczywistości sytuacje. Z premedytacją wprowadza widza w błąd i umiejętnie manipulując prowadzi ku iluzji jaką pieczołowicie buduje w swoich pracach video. Obok jednej z pierwszych realizacji artysty, głośnej "Halfwoman", znajdującej się w kolekcji "Zachęty", Malinowski zaprezentuje także swoje nowe video "Celebracja Erwina Koloczka" z postacią górnika-idola .

Nowojorski pokaz to niezwykła okazja zaprezentowania amerykańskiej publiczności aktualnych zagadnień polskiej kultury wizualnej. Pokazane zostaną prace video, oraz fotografie, jednak nie będzie to wystawa unifikująca obraz polskiej sceny nowych mediów, a próba selekcji zjawisk artystycznych wartych uwagi.

Wystawę można oglądać od 10 maja do 8 czerwca 2008 w galerii stowarzyszenia vertexlist w NY
www.vertexlist.net

MIKOŁAJ MAŁEK

INNUENDO

od 25 KWIETNIA 2008

 

 

 

fotoreportaż z wernisażu

 

Malarstwo Mikołaja Małka prezentuje ten typ twórczości, który nie epatuje agresywnością użytych środków wyrazu, nie prowokuje do natychmiastowej reakcji. Jego subtelne, wyważone, przesycone melancholią obrazy zachęcają do kontemplacji i wyciszenia.
W swoich pracach malarz wykorzystuje, wydawałoby się sprzeczne ze sobą, tendencje: figuracje i abstrakcje, jednak jak sam przyznaje, między nimi nie ma dla niego, aż tak widocznego podziału.
Pomimo odwołań do rzeczywistości artysta dekonstruuje jej obraz, dokonuje eliminacji, fragmentaryzacji, rezygnuje z literalnego odwzorowania określonego elementu. Tropem dla takiego postępowania może być cytowany przez młodego twórcę fragment książki Italo Calvino "Jeśli zimową nocą podróżny":
"Idę Wielkim Prospektem naszego miasta i wymazuję w myśli te elementy, których postanowiłem nie brać pod uwagę. Przechodzę obok gmachu jakiegoś ministerstwa o przeładowanej fasadzie, dostrzegam kariatydy, kolumny, plinty, gzymsy, metopy i odczuwam potrzebę, aby sprowadzić tę fasadę do gładkiej, pionowej powierzchni, do szklanej, matowej płyty, do przegrody, która ograniczy przestrzeń, sama nie rzucając się w oczy. Lecz gmach ten, nawet tak uproszczony, nadal mnie przytłacza, pozbawia mnie tchu. Postanawiam usunąć go całkowicie. Na jego miejscu z nagiej ziemi wyrasta mleczne niebo. W ten sam sposób wymazuję pięć innych ministerstw, trzy banki i dwa wieżowce wielkich spółek handlowych. Świat jest tak skomplikowany, że po to, aby się rozeznać, trzeba przerzedzać, wciąż przerzedzać."
Inaczej budowane są obrazy abstrakcyjne. Wyróżnia je nagromadzenie elementów, warstw, skomplikowanie linii i podziałów. Ten zwrot ku nieprzedstawiającym sposobom obrazowania twórca tłumaczy chęcią eksperymentu, wypróbowaniem nowych technik, ale przede wszystkim jest to sposób, aby na chwilę odpocząć od natłoku wizualnych bodźców, "złapać oddech".
Stałym elementem prac jest występowanie postaci ludzkiej. Autor chętnie wykorzystuje ten motyw w przedstawieniach figuralnych, niekiedy w schematycznej formie pojawia się on w malarstwie abstrakcyjnym. Jeśli nawet obraz pozbawiony jest tego elementu, to jak przyznaje sam Małek: "zawsze gdzieś te postaci są w mojej głowie".
Wspólnym mianownikiem dla tego malarstwa jest jego nastrój przesiąknięty melancholią, wyrażający skupienie, ale i niepokój, pustkę; a będący projekcją stanu duszy artysty. Tytułowe innuendo (łac.) oznaczające mglistą aluzję do czegoś, insynuację, ukrytą przymówkę, zamaskowaną wycieczkę osobistą, stanowić może swoiste explicite twórczości młodego malarza, który choć używa różnych środków formalnych, przede wszystkim skupiony jest na oddaniu określonej atmosfery, nastroju, stanu ducha. W tym celu unika dosłowności i jednoznaczności budując pełną niedopowiedzeń narrację. Chce on być jak najbardziej powściągliwym, subtelnym, zatrzymanym, ale nie zachowawczym, dotykać spraw dla niego najważniejszych, gdyż tylko takie malarstwo go interesuje. Choć artysta snuje intymną opowieść, to stara się równocześnie: "dać jak najwięcej interpretacji, jak najwięcej przestrzeni i możliwości".
Jego malarstwo to intymna, prywatna, ale nie krzycząca: ja! wycieczka

Mikołaj Małek, ur. w 1983 r. w Żyrardowie, mieszka i pracuje w Krakowie.
Student IV roku Wydziału Malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka.
Wystawy:
2008 - Wystawa z cyklu "Mistrz i uczniowie", wystawa zbiorowa pracowni prof. Leszka Misiaka, Tarnowskie Góry
2008 - Innuendo, ART AGENDA NOVA, Kraków

DARIA ROZMARYNOWICZ
BABY IT'S COLD OUTSIDE - malarstwo
od 11 stycznia 2008

 

 

fotoreportaż z wernisażu

informacje galerii

Galeria Nova została otwarta w grudniu 2002 i mieści się przy ulicy Nowej na krakowskim Kazimierzu.

Profil galerii zorientowany jest na sztukę, która odnosi się do współczesnej rzeczywistości i bezpośrednio ją komentuje. Obok malarstwa reprezentującego różne odmiany realizmu: od hiperrealizmu, przez fotorealizm do pop-realizmu, galeria prezentuje także fotografię i instalacje malarskie.

Galeria współpracuje głównie z artystami młodego pokolenia o ustalonej pozycji na rynku sztuki współczesnej. W swojej ofercie posiada prace uczestników festiwalu sztuki novart, projektu Supermarket Sztuki III oraz artystów związanych z grupą Ładnie. Zorganizowała już ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych, m.in.: Marcina Cieńskiego, Marka Firka, Agnieszki Kicińskiej, Karoliny Kowalskiej, Marcina Mroczkowskiego, Kingi Nowak, Marty Paulat, Joanny Pawlik, Malwiny Rzoncy, Katarzyny Skrobiszewskiej.

Galeria promuje również interesujących debiutantów, których twórczość mieści się w jej profilu. Ofertę galerii wzbogaca obecność prac artystów dojrzałych - takich jak Bettina Bereś, Jadwiga Sawicka, Edward Dwurnik, Robert Maciejuk czy Sławomir Toman, których konsekwentna postawa twórcza zadecydowała o wysokiej pozycji we współczesnej sztuce.

galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt


Copyright by "SZTUK PUK" 2001 - 2005 Kraków , Ryszard Bobek, Filip Konieczny