galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt

 

 

 

 

 

 

 

 

ul. Węgierska 5,
30-535 Kraków
tel. (12) 656-49-15,
fax. (12) 656-55-16
www.starmach.com.pl
e-mail: galeria@starmach.com.pl

Właścieciel: Andrzej Starmach
     
  X  
     
  ARCHIWUM GALERII

nadchodzące wydarzenia

 

bieżąca wystawa

krzysztof zieliński

briesen

od 8.12.2009

fotoreportaż z wernisażu

wydarzenia

Viktor Kolář

Retrospektywa

od 08.05.2009

fotoreportaż z wernisażu

Marek Chlanda

życie zewnętrzne

od 10.03.2009

fotoreportaż z wernisażu

Piotr Lutyński, Lorenzo Brusci

Drugie Życie Second Life

od 20 stycznia 2009

fotoreportaż z wernisażu

Wokół Pierwszej Wystawy Grupy Krakowskiej w Krzysztoforach. 50 lat później

od 28 października 2008

fotoreportaż z wernisażu

W 1958 roku, Stowarzyszenie Artystyczne Grupa Krakowska, otrzymało od Wojewódzkiej Rady Narodowej lokal w XIV w. piwnicach Pałacu Krzysztofory. Dotychczasowa siedziba m.in. Centrali Rybnej i chłodni KZG "Zachód", wyremontowana i odpowiednio przystosowana, przeznaczona została na galerię sztuki nowoczesnej, teatr Cricot 2, oraz klub - kawiarnię. Odtąd, nazwa i miejsce "Krzysztofory", utożsamiane będą z jednymi z najważniejszych zjawisk w polskiej sztuce XX wieku - Grupą Krakowską i Tadeuszem Kantorem.

Wypieściliśmy te piwnice w naszych współnych marzeniach, wizjach, dyskusjach. Gdyśmy tu zaglądali, śledząc w chciwymi oczami postępy robót i radując się coraz to konkretyzującym się pięknem ich kształtu - rozumielismy bez narad i posiedzeń, że te stare mury powinny służyć młodej, odważnej, nowoczesnej sztuce..." - Marian Kusza we wstępie do katalogu: Galeria Krzysztofory. Wystawa obrazów Grupy Krakowskiej. Czerwiec - lipiec 1958r.

21 czerwca 1958, odbywa się uroczyste, długo oczekiwane otwarcie galerii. W inauguracyjnej wystawie udział biorą członkowie tzw Pierwszej i Drugiej Grupy Krakowskiej: Tadeusz Brzozowski, Maria Jarema, Tadeusz Kantor, Andrzej Kowalski, Janina Kraupe - Świderska, Adam Marczyński, Jadwiga Maziarska, Kazimierz Mikulski, Daniel Mróz, Jerzy Nowosielski, Andrzej Pawłowski, Marek Piasecki, Karol Pustelnik, Erna Rosenstein, Teresa Rudowicz,Jerzy Skarżynski, Jonasz Stern, Jerzy Tchórzewski i Marian Warzecha.

Jak donosi Życie Literackie (z 6 lipca 1958r.), wernisaż miał formę uroczystości "trochę tradycjonalnej, a trochę cygańskiej, tak jak tego miejsce i sytuacja wymagała. Gdy Bolesław Drobner (dzięki któremu odnowienie Krzysztoforów dojść mogło do skutku) zstąpił do podziemi  światła pogasły, w jednym zaś z portalów oświetlonych reflektorem ukazał się sławny w Krakowie ogniomistrz Śmietana, trębacz z wieży Mariackiej i odegrał hejnał. Potem dopiero włączono elektryczność, publiczność zdmuchnęła świeczki zapalone na czas trwania uroczystych ciemności, odnowiciele piwnic wygłosili stosowne mowy do mikrofonu, wniesiono kosze wina i rozpoczął się wernisaż podziemny jakiego dotąd jeszcze w Krakowie nie było.

Po 50 latach, Galeria Starmach podejmuje próbę odtworzenia i przypomnienia Pierwszej Wystawy Grupy Krakowskiej w Krzysztoforach. Artyści reprezentowani są w komplecie, pracami z lat 1957-58. Wystawie towarzyszy książka ze wspomnieniowym tekstem Janiny Kraupe-Świderskiej, reprodukcjami wszystkich prac, przeglądem ówczesnych komentarzy prasowych i faksymile oryginalnego katalogu.

kuratorzy: Andrzej Starmach, Anna Bujnowska

S E N S U A L I A

Otwarcie wystawy: czwartek,

od 10 lipca 2008

fotoreportaż z wernisażu

Na wernisażu wystąpią Miho Iwata oraz RH+ (Audiowizualna Grupa Przyjaciół).

Artyści:

Dorota Buczkowska,

Monika Drożyńska,

Ersatz (Kuba Skoczek, Kuba Woynarowski),

Eliza Galey,

Miho Iwata,

Elżbieta Jabłońska,

Koji Kamoji,

Tomasz Malec,

Małgorzata Markiewicz,

Dariusz Paczkowski,

Joanna Rajkowska,

RH+ (Audiowizualna Grupa Przyjaciół),

Jadwiga Sawicka,

Leon Tarasewicz,

Wojciech Tymicki

W ramach wystawy w czwartek, 10 lipca o godz. 12.00 spod Galerii Starmach Dariusz Paczkowski wraz zaproszonymi gośćmi z Polskiego Związku Niewidomych poprowadzi spacer ulicami Krakowa, podczas którego w różnych punktach miasta będą instalowane tabliczki informacyjne wypisane alfabetem Braille'a.

Projekt kuratorski zrealizowany w Galerii Starmach przez zespół ośmiu studentek Muzealniczych Podyplomowych Studiów Kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki UJ 2007/2008 pod kierunkiem Andy Rottenberg: Anna Borejczuk, Zofia Cielątkowska, Anna Kornelia Jędrzejewska, Karolina Harazim, Katarzyna Nowak, Paulina Rymkiewicz, Magda Szewciów, Paulina Zarębska.

Wystawa SENSUALIA prezentuje różne sposoby przenikania się zmysłów i ich wzajemnego wpływania na siebie.

Ekspozycja składać się więc będzie z prac stworzonych przy użyciu różnych metod twórczych i mediów. Duży nacisk położony został na interaktywność ekspozycji i czynne zaangażowanie publiczności. Wszystkiego będzie można dotknąć, powąchać, posmakować...

http://www.sensualia.pl

kontakt: Karolina Harazim:

k.harazim@fundacjapauza.pl

602 600 679

Serdecznie zapraszamy

Maria Stangret-Kantor

Hommage a Simone Weil

od 17 czerwca 2008

fotoreportaż z wernisażu

kurator: Wiesław Borowski

To już czwarta wystawa Marii Stangret w Galerii Starmach, a druga z cyklu "hommages"- po Hommage a Danił Lider - pokazanej w 2005r. Tym razem, będzie to hołd złożony francuskiej filozofce i myślicielce - Simone Weil.
Wystawę tworzą zapisane na kartkach i nadrukowane na pleksi cytaty z myśli Weil, oraz 12 chrakterystycznych dla Marii Stangret obrazów - kartek z zeszytu naznaczonych atramentową plamą.

Poszukując właściwej formy wyeksponowania wybranych myśli Simone Weil, Maria Stangret zatopiła je w nietkniętej postaci, wraz z kartkami z zeszytu, na których zostały wydrukowane, w strukturze bursztynowych tablic z masy plastycznej, by - jak złotych myśli - ukazać ich drogocenność. Ale nie tylko dlatego; zrobiła to, aby uwypuklić enigmatyczną cechę "przezroczystości", która jest obecna w wielu myślach Weil mówiących o "nieprzekraczalnej granicy" i "tajemnicy", aby uwzględnić bezpośrednią refleksję pisarki o przezroczystości. Widać to w jednym z prezentowanych tekstów: "Użytek rozumu czyni rzeczy przezroczystymi dla umysłu. Ale nie widzi się przezroczystości. Widzi się rzecz nieprzezroczystą za tym, co przezroczyste, a nie rozróżniało się jej dopóki przezroczyste nie stało się przezroczyste. Widzi się albo kurz na szybie, albo krajobraz za szybą, ale nigdy samą szybę. Ściera się kurz po to, żeby lepiej widzieć krajobraz..''
fragment tekstu kuratora - Wiesława Borowskiego

Maria Stangret-Kantor (ur. 1929) malarka, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Współpracowała z Tadeuszem Kantorem, była aktorką Teatru Cricot 2. Jest członkinią Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Artystka prezentowała swoje prace na wielu ekspozycjach indywidualnych w kraju i za granicą. W latach pięćdziesiątych tworzyła malarstwo utrzymane w nurcie informelu. W latach sześćdziesiątych zainteresowania swe skupiła na realizowaniu happeningów.
Od lat 80. artystka tworzy serie prac zwane Hommage - w hołdzie ludziom, których myśli życie i twórczość mają dla niej szczególne znaczenie np. Tadeuszowi Kantorowi, Annie Frank, Sergiuszowi Jesieninowi i innym.

Simone Weil (ur. 1909, zm. 1943) francuska filozof i myślicielka żydowskiego pochodzenia. Studiowała na wydziale filozofii w Ecole Normale Superiéure. Poglądy Simone Weil niejednokrotnie wpisuje się w chrześcijańską myśl filozoficzną. Tłumaczona na język polski m. in. przez Czesława Miłosza.

Oficjalne otwarcie festiwalu Miesiąca Fotografii 2008

Zofia Rydet

zapis socjologiczny 1978-1990

od 09.05.2008

Mikołaj Smoczyński

figury nieokreślone

od 08.04.2008

fotoreportaż z wernisażu

JERZY NOWOSIELSKI. NOTATKI część czwarta

luty/marzec 2008
Galeria Starmach, Kraków, ul. Węgierska 5
wernisaż 26 lutego 2008

fotoreportaż z wernisażu
KOMUNIKAT PRASOWY

Jerzy Nowosielski urodzony w 1923 r. w Krakowie. Studia rozpoczął w czasie okupacji hitlerowskiej w Kunstgewerbeschule, potem kontynuował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1945-1947. Od 1945-1949 członek Grupy Młodych Plastyków, a od 1957 r. członek i założyciel Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. W latach 1957-1962 był pedagogiem w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, a następnie od 1962 r. w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1976 uzyskał tytuł profesora. Uczestniczył w blisko 100 wystawach indywidualnych i ponad 250 zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest autorem wielu polichromii w obiektach sakralnych i cerkwi w Białym Borze. Jest także laureatem nagród państwowych i prestiżowych wyróżnień środowisk artystycznych. Jego prace znajdują się we wszystkich ważniejszych kolekcjach muzealnych sztuki współczesnej w Polsce, jak również w wielu zbiorach prywatnych na całym świecie. W tym roku 7 stycznia obchodził 85 urodziny.

Po kilku latach powracamy do rozpoczętego w 2000 roku cyklu notatek prezentującego nie pokazywane wcześniej prace na papierze Jerzego Nowosielskiego. Po wystawach gwaszy, akwareli i rysunków portretowych, aktów, martwych natur, pejzaży, abstrakcji i szkiców sadystycznych, przyszła kolej na notatki architektoniczne.
Wśród ponad siedemdziesięciu prac rożnego formatu i techniki, odnajdziemy wstępne szkice i projekty konkretnych realizacji sakralnych, ikonostasów, projekty ścian z rozbudowanymi programami ikonograficznymi, witrażami, rysunki wnętrz kościelnych i cerkiewnych z paramentami liturgicznymi, jak i projekty samych cerkwi i kościołów nigdy nie zrealizowanych lub też takich, które były przez artystę malowane tylko z potrzeby serca.
Wystawa daje również po raz kolejny okazje prześledzenia poszczególnych okresów twórczości Profesora od lat czterdziestych do dziewięćdziesiątych.
Towarzyszący wystawie katalog Nowosielski. Notatki część czwarta, zawiera materiał ilustracyjny i teksty.
Kurator wystawy: Andrzej Szczepaniak
Redakcja katalogu: Józef Chrobak, Andrzej Szczepaniak

informacje galerii

Galeria Starmach zajmuje się prezentacją klasyki polskiej sztuki współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem artystów ze środowiska krakowskiego oraz twórców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Artystycznym "Grupa Krakowska" m.in. Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Marii Jaremy, Jana Tarasina, Jadwigi Maziarskiej.
Galeria prezentuje również najlepsze dokonania polskiej abstrakcji geometrycznej (prace Henryka Stażewskiego, Ryszarda Winiarskiego, Jerzego Kałuckiego) oraz prace artystów młodszego pokolenia (Marek Chlanda, Andrzej Szewczyk, Mikołaj Smoczyński).
Galeria zajmuje się malarstwem, rzezbą, fotografią oraz rysunkiem.
Wszelkim wystawom prezentowanym w galerii towarzyszą katalogi lub wydawnictwa monograficzne poświęcone artystom.
Od 1997 r. Galeria rozpoczęła prezentację ciekawych dokonań sztuki światowej (Nobuyoshi Araki)

galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt


Copyright by "SZTUK PUK" 2001 - 2005 Kraków , Ryszard Bobek, Filip Konieczny