galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt

 

 

GALERIA LABIRYNT
i LABIRYNT No 2

 

ul.Józefa 15 i Floriańska 36
31-056 Kraków
tel: +48 292 13 00

e-mail: labirynt@and.pl
www.galerialabirynt.and.pl

 
     
  X  
     
   ARCHIWUM GALERII

nadchodzące wydarzenia

 

bieżąca wystawa

W Labiryncie - wystawa z okazji 20-lecia galerii

od 24.09.2009

fotoreportaż z wernisażu

wydarzenia

Stanisław Rodziński

malarstwo

od 22.05.2009

 

 

fotoreportaż z wernisażu

Wystawa IX Międzynarodowego

Pleneru Emalierskiego

Frydlant - Czechy 2008

wystawa zbiorowa

16.09 - 09.10.2008

fotoreportaż z wernisażu

Marta Kula

od planu ogrodu do obrazu

2008-06-07

fotoreportaż z wernisażu(fot.B.P)

Anna Holewińska Żakowska

Kamienie - malarstwo

08.05.2008

fotoreportaż z wernisażu

Magdalena Uchman

igraszki -grafika

od 17.04.2008

fotoreportaż z wernisażu

informacje galerii

Promocja książki

Teresy Żebrowskiej

"Za rączkę na spotkanie Sztuki

- historia sztuki dla dzieci"

- PABLO PICASS

Teresa Żebrowska -artysta malarz, obecnie profesor nadzwyczajny w Katedrze Edukacji Artystycznej Instytutu Pedagogiki Przedszkolnej i Szkolnej Akademii Pedagogicznej im. KEN oraz na Wydziale Pedagogicznym w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie. Głównym obszarem jej zainteresowań artystyczno-naukowych jest sztuka dziecka. Autor, kurator, opiekun merytoryczny i artystyczny międzynarodowych projektów edukacyjno- plastycznych oraz organizator wystaw z udziałem studentów, dzieci

i artystów profesjonalnych promujących uniwersalizm języka sztuki. Swój dorobek twórczy prezentowała na około 30 wystawach indywidualnych oraz około 60 wystawach zbiorowych. w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem, monotypią, collage'em, fotografią.

"Za rączkę na spotkanie Sztuki - historia sztuki dla dzieci" PABLO PICASSO to pierwsza z cyklu książek - przewodników po arkanach historii sztuki, będąca propozycją skierowaną do szerokiego audytorium: dzieci w wieku szkolnym, studentów wydziałów pedagogicznych, nauczycieli, rodziców i opiekunów. Bogato ilustrowana (121 reprodukcji barwnych, 56 czarno-białych ), licząca 96 stron pozycja opisuje życie i twórczość Pabla Picassa, najwybitniejszego artysty XX wieku, wizjonera i prekursora wielu kierunków w sztuce współczesnej. Jest ona próbą wykształcenia umiejętności odbioru, analizy i interpretacji jego dzieł w komunikatywnej, dostosowanej do poziomu recepcji dzieci formie.

Książka składa się z następujących części:

- pierwszej; opisowej, w której dzięki licznym reprodukcjom poznajemy sztukę, rodzinę, przyjaciół oraz dzieciństwo, młodość i wiek dojrzały artysty (s.7-.55).

Część pierwsza, to również Najwspanialsze kolekcje i słynne galerie czyli miejsca, w których twórczość Picassa prezentowana jest najpełniej (s.56-57)

Książka wzbogacona została o ciekawe historyjki, anegdoty, zagadki i krzyżówki dydaktyczne, zadania kształcące pamięć wzrokową, wyobraźnię przestrzenną i konstrukcyjną oraz rebusy plastyczne (s.60-67)

Aby pomóc dzieciom w zrozumieniu artystycznej przestrzeni i malarskich postaci z barwnego świata artysty, wprowadzony został również słownik, będący wyjaśnieniem wykorzystanych w książce pojęć i terminów plastycznych (s.58-59)

- drugiej; warsztatowej (Zeszyt dla dorosłych) zawierającej wskazówki metodyczne, Impresje literackie na temat twórczości Pabla Picassa oraz przykłady prac studentów i dzieci z zakresu różnorodnych technik i form plastycznych korelujących z twórczością artysty(s.70-93 )

Regina Lubas-Bartoszyńska

Z recenzji

Nic tak nie wychowuje dzieci i młodych ludzi, jak twórczo ukazywane związki sztuki z życiem, jak zagadnienia, które wdrażając w problematykę sztuki i twórczości uczą wrażliwości na dobro, prawdę i piękno.

Dlatego z radością i uznaniem należy powitać książkę Teresy Żebrowskiej, artystki malarki, a równocześnie doświadczonego metodyka, pedagoga zajmującego się od lat zagadnieniami wychowania plastycznego i wychowania przez sztukę. [.]

Książka, niezależnie od swej wartości literackiej i merytorycznej, załączonego do tekstu słownika terminów plastycznych i reprodukcji, jest wprowadzeniem w świat twórczości, kolejnych etapów poznawania i interpretowania otaczającej nas rzeczywistości, i dotyka w sposób czytelny problemu deformacji natury tak wyjątkowo ważnego w dziejach sztuki (nie tylko współczesnej), a tak istotnego w malarstwie, grafice, rzeźbie i ceramice Picassa. [.] Picasso więc to nie przypadek czy kaprys Autorki, lecz zamysł w pełni świadomy i głęboko przemyślany. [.]

Określenie: atrakcyjna, mądra książka o sztuce dla najmłodszych, ale i starszych - to właściwa jej ocena. To również książka dla studentów, którzy myślą o pracy w szkole, o upowszechnieniu sztuki, ale i o jej przeżywaniu przez dzieci, młodzież i dorosłych

Prof. dr hab. Irena Popiołek-Rodzińska

Podjąć się trudu opracowania formy i formuły historii sztuki dla dzieci to ogromny wysiłek i odpowiedzialność. [...] Powołać do życia ten nowy, edukacyjny byt za sprawą Pablo Picasso, wymaga wyjątkowej odwagi. Bowiem tylko pozornie twórczość Picasso postrzegana jako synonim nowoczesności jest oczywistym, więc łatwym początkiem sztuki XX wieku.

Teresa Żebrowska wychodzi z tego kłopotu nie tylko obronną ręką, lecz z sukcesem. Dobiera i poddaje interaktywnej analizie nie tylko znane, sztandarowe dzieła [.], znajduje też sposób, by omówić, rozpoznać źródła takiej a nie innej ich formy [...]. Ufa dziecięcemu zaciekawieniu, spostrzegawczości [...]. Obrazy Picassa, stają się pretekstem, by mówić w ogóle o języku sztuki.

Godna uznania jest dbałość o koncepcję metodyczną całości. Umiejętne wyreżyserowana interaktywność dziecka sprawia, że "prowadzimy za rączkę", za Autorką, młodego widza, ale nie wbrew jego naturze i woli. Ciekawostki z życia artysty, pakiet rebusów, krzyżówek i tekstów na spostrzegawczość, wszystko to razem sprawia dobre wrażenie różnorodności, oryginalności, komplementarności i kompletności form edukacyjnych.

Ta książka może stać się bardzo ważnym początkiem przebudowy i przemiany stanu świadomości sztuki w naszym społeczeństwie!

Prof. dr hab. Adam Brincken

galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt


Copyright by "SZTUK PUK" 2001 - 2006 Kraków , Ryszard Bobek, Filip Konieczny