magazyn sztuki



Adam Kieniewicz



GABA HERMAN W „PRZEDZIALE” 


ULEGŁE FORMY KOBIECOŚCI

Małgorzaty Rudowicz „de rudee”

w Galerii „PANORAMA”


MINIATURY KAZIMIERZA MACHOWINY – MALARZA NASWTROJU W VIS a` VIS


Włodzimierz Val Giełgud - Afryka - zdjęcia pochodzące z ostatniej dekady XIX wieku


DREAMS – MICHAŁA GIEDROJCIA


Grafika komputerowa

Piotra & Bartosza Weberów

w barku kawowym "Rio".


Wycinanki Elżbiety Majewskiej-Hernandez


B A B A   W   K R U C H C I E

Rysunki Iwony Siwek – Front


SIELANKOWE, LIRYCZNE KARTONY DE RUDEE INSTYTUCIE fRANCUSKIM W kRAKOWIE


BAŚNIOWY ŚWIAT EWY BAJEK  - CZYLI „SNIADANIE NA TRAWIE”


„ENEASZ I DIOGENES”

CZYLI OBRAZY BOGUMIŁA KSIĄZKA

W „OTWARTEJ PRACOWNI”


„SAMOTNOŚĆ WE DWOJE”

Gaba Herman w Galerii Floriańska 22

 

Włodzimierz Val Giełgud - Afryka - zdjęcia pochodzące z ostatniej dekady XIX wieku

 

Wystawa w Collegium Maiust, przy ul. Jagiellońskiej 15 w Krakowie, prezentuje zdjęcia wykonane przez Vala Giełguda w ostatniej dekadzie XIX wieku, przechowywane do tej pory w albumach przez rodzinę. Przedstawiają one tereny dawnej Rodezji, a obecnie Zimbabwe i Zambii. Wykonywane były w czasie wypraw wzdłuż rzeki Zambezi i na przyległych jej terenach. Obok poetyki życia kolonialnego i scen z polowań, ukazanych w kolorze sepii, widzimy ślady walk i niepokojów jakie toczyły się na tych ziemiach.

Fotografie te dotąd nigdzie nie publikowane stanowią bezcenne polonicom.

Włodzimierz Val Giełgud (Gielgud urodził się w Londynie w 1869 roku. Pochodził ze starego, znakomitego kniaziowskiego rodu litewsko – żmudzkiego.  Jego ojciec, Adam Giełgud był synem Jana Giełguda, najmłodszego litewskiego marszałka nadwornego ostatniego polskiego monarchy i bratem marszałka Antoniego Giełguda, generała wojsk polskich w czasie powstania listopadowego. Adam Giełgud sprawował wysoką funkcję w brytyjskim Ministerstwie Wojny, był jednocześnie dziennikarzem i korespondentem szeregu pism kontynentalnych w zakresie spraw zagranicznych. Matką Włodzimierza Vala  była Leontyna Aniela Aszperger, wychowanka Hoteli Lambert, córka Anieli z Kamińskich Aszpergerowej, cenionej artystki sceny lwowskiej.

Po Powstaniu Listopadowym, po utracie majątku i szykanach, rodzina Giełgudów zmuszona była do emigracji. Osiadła w Anglii.

Młody Włodzimierz ukończywszy studia  ekonomiczno – prawniczych, za namową ojca, który był znajomym Cecila Joha Rhodesa, a także księżnej Katarzyny Radzwiłłowej z Rrzewuskich, wyjechał do Afryki Południowej.

Tam skontaktowawszy się z Rhodesem brał udział w kolonizacji terenów Beczuanlandu, Rodezji (obecnie Zimbabwe i Zambi). Po przystąpieniu do spółki De Beers Mines założonej przez Rhodesa,  zbił potęzna fortunę na diamentach, którą znacznie którą powiękrzył poprzez małżeństwo z Violet Harris, córki Dewida Harrisa, właściciela szeregu kopalń. Będąc z natury lekkoduchem posiadaną fortune szybko tracił wydając pieniądze na organizowanie kosztownych wypraw połączonych z polowaniami. Jego pasja była fotografia. Na kliszach uwieczniał sceny rodzajowe oraz rejestrował wyniki polowań i trofea. Fotografie te były publikowane w tamtejszej prasie. Wiele z nich posyłał swej kochanej siostrze Izie Henryce Giełgud, mojej babce, żonie wybitnego polskiego artysty malarza - Teodora Axentowicza. Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą właśnie z tego zbioru.

Podczas jednego z polowań na słonie Giełgud został niefortunnie trafiony

w łydkę przez Pigmeja zatrutą strzałą. Pomimo wielu zabiegów nie udało się uratować mu życia. Zmarł w 1918 roku. Został pochowany w Rodezji.  posadzie w Rodezji. Wal Giełgud pozostawił jedyną córkę Różę, był też stryjem wybitnego angielskiego aktora sir Artura Johna Gielguda.

Jego grób, po latach, odnalazł siostrzeniec Jerzy Axentowicz, który po II Wojnie Światowej, pracował na rządowej posadzie w Rodezji jako inżynier rolnik.

 

link do reportażu z wystawy >>>



home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt