magazyn sztuki



Adam Kieniewicz



GABA HERMAN W „PRZEDZIALE” 


ULEGŁE FORMY KOBIECOŚCI

Małgorzaty Rudowicz „de rudee”

w Galerii „PANORAMA”


MINIATURY KAZIMIERZA MACHOWINY – MALARZA NASWTROJU W VIS a` VIS


Włodzimierz Val Giełgud - Afryka - zdjęcia pochodzące z ostatniej dekady XIX wieku


DREAMS – MICHAŁA GIEDROJCIA


Grafika komputerowa

Piotra & Bartosza Weberów

w barku kawowym "Rio".


Wycinanki Elżbiety Majewskiej-Hernandez


B A B A   W   K R U C H C I E

Rysunki Iwony Siwek – Front


SIELANKOWE, LIRYCZNE KARTONY DE RUDEE INSTYTUCIE fRANCUSKIM W kRAKOWIE


BAŚNIOWY ŚWIAT EWY BAJEK  - CZYLI „SNIADANIE NA TRAWIE”


„ENEASZ I DIOGENES”

CZYLI OBRAZY BOGUMIŁA KSIĄZKA

W „OTWARTEJ PRACOWNI”


„SAMOTNOŚĆ WE DWOJE”

Gaba Herman w Galerii Floriańska 22

 

DREAMS – MICHAŁA GIEDROJCIA


W Magazynie Kultury przy ul. Józefa 17 w Krakowie,  wystawia swe fotograficzne prace wielce utalentowany artysta fotografik Michał Giedrojć. Artysta urodzony w 1980 roku w Słupsku, fotografią artystyczną zajmuje się od kilku lat. Głównym tematem jego prac jak sam podkreśla jest człowiek, którego uwielbia portretować. Głównie skupia się na twarzach -charakterystycznych twarzach. Jest to bardzo osobiste, subiektywne spojrzenie na daną osobę, która staje przed obiektywem. W ten sposób wydobywa to co jest najistotniejsze w portrecie.

Na wystawie oglądamy ponad 30 czarno – białych fotografii. Mają one coś z surrealizmu, coś ze snów, bardzo realistycznych wizji  wtopionych w zamglone krajobrazy. Emanuje nich spokój, ład, harmonia, co skłania do wielu przemyśleń. Centralną część pracy stanowi postać, bardzo namacalnie, wręcz realistycznie przedstawiona. Nostalgiczny klimat uwiecznionej na kliszy osoby, zamglony krajobraz jaki często pojawia się w snach, to środki   do których odwołuje się artysta. Jak sam podkreśla, SĄ to wizje świata, który istnieje tylko w jego wyobrażeniach sennych. Bohaterowie tych fotograficznych opowieści uwikłani są w tym co realne i tym co oniryczne . I tu można zadać pytanie, czy jest to wizja autora, czy tez wizja ich samych.

Piękno sztuki Giedrojcia tkwi w szczegółach, w doskonałości ukazania postaci wkomponowanych w mglisty, nostalgiczny krajobraz. Czarno-biała konwencja  pozwala oglądać  prace wnikliwie i osobliwie, gdyż każda z nich to inna przygoda, inny świat, inna opowieść, unikalny dokument surrealistycznych wizji sennych autora. Sztuka ta jest bardzo żywa, a dbałość autora o szczegóły czyni końcowy efekt dzieła perfekcyjnym.

Kunszt tego młodego artysty, mającego w swym dorobku wiele krajowych i zagranicznych wystaw, jest tego dowodem.

Myślę że Michał Giedrojć tymi pracami odniesie spory sukces wystawienniczy, bowiem udało mu się zamknąć w tych fotografiach klimaty chwil o których chciałoby się snuć opowieści dopasowując do własnych przeżyć wizji, snów.

Bardzo serdecznie polecam ta niecodzienną wystawę.


A. Kieniewicz

 

link do reportażu z wystawy >>>


Michał Giedrojć, rocznik 1980, student fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Większość moich zdjęć z serii .Dreams. ociera się o tematykę snów, są to wizje świata, który istnieje tylko w mojej wyobraźni. Osoby, które są przedstawione na moich zdjęciach są uwikłane między tym co realne, a tym co oniryczne – spotykane tylko w snach. Zadają sobie pytanie czy rzeczywistość w której się znalazły to wizja autora czy może wizja ich samych. Sytuacja w której się znaleźli nie należy do przyjemnych, wyraźnie czują się obco w tej sennej rzeczywistość i zapewne nie chcieliby się w niej znaleźć w realnym świecie. Sytuacje, które obserwuję w rzeczywistości często mnie nudzą i staram się je wyobrazić w taki sposób, jak mogłyby one wyglądać w moich snach. Jak moja wyobraźnia przekształciłaby realną wizję na wizję senną, oniryczną. Tworzę bardzo prawdopodobne do zaistnienia sytuacje i czekam na to, jako moja wyobraźnia i wrażliwość je przefiltruje w taki sposób aż staną się dla odbiorcy obrazami prosto z czyjegoś snu. W moim wykreowanym świecie często zdarzają się sytuacje bardzo prozaiczne, przedstawione przez zwykłych ludzi. Moje zdjęcia dają dużo możliwości interpretacji, nie podaję jednej poprawnej drogi odbioru moich zdjęć, bardzo chcę żeby były one wyjaśniane indywidualnie, przez każdego z osobna.

Wybrane wystawy:

2009 Obrazy Uwolnione

2009 Dreams

2009 Photosense Open Wall - London

2011 Dreams / Przytyck Gallery

Wybrane publikacje:

2008 Digital Camera Magazine

2010 Eyemazing Magazine

2010 Soura Magazine

2011 Photo+Korea Magazine

2011 Photo Technique Magazine

2012 Watch Magazine Russia

Wybrane konkursy:

2009 I miejsce International Competition of Young in Jarosław

2009 II miejscel in the International Digital Biennial Ripolette Image

in Spain.

2011 I miejsce (gold medal) "Lets face it" competition - London

Photographic Association

2011 I miejsce (gold medal) XXXV TROFEU TORRETES DE FOTOGRAFIA in Spain

2011 II miejsce in Prix de la Photographie, Paris (Px3)

2011 I miejsce in International Photography Awards (IPA)


home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt