Wyszykiwanie wydarzeń blisko ciebie
Wydarzenia
Wrz
02

„Łemkowyna” – wystawa fotografii Zbigniewa Podsiadło

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   2nd Wrz, 2021 12:00 - 31st Paź, 2021 13:30
„Łemkowyna” – wystawa fotografii Zbigniewa Podsiadło Wystawa w ramach wydarzenia SIŁA FOTOGRAFII Wernisaż wystawy – 2 września (czwartek), g. 18.00 „Łemkowyna” to w miejscowym dialekcie nazwa r... „Łemkowyna” – wystawa fotografii Zbigniewa Podsiadło
Wystawa w ramach wydarzenia SIŁA FOTOGRAFII

Wernisaż wystawy – 2 września (czwartek), g. 18.00

„Łemkowyna” to w miejscowym dialekcie nazwa regionu obejmującego tereny Beskidu Niskiego, a zamieszkałego przez ludność o odrębnej kulturze i języku. Istotną rolę w kształtowaniu świadomości i kultury Łemków odegrał Kościół wschodni – prawosławny i grekokatolicki. Mimo tragedii wojen i akcji masowych wysiedleń, Łemkowie zachowali świadomość grupową, co pozwala im kultywować swe tradycje oraz szeroko propagować bogaty dorobek kulturalny.

Chciałbym, aby prezentowana wystawa stała się przyczynkiem do zrozumienia historii Łemków. Pragnąłem w zdjęciach zawrzeć niepowtarzalny klimat tych terenów, z ich wielokulturową tradycją , a jednocześnie zwrócić uwagę odbiorcy na ciężką dolę ( i tak już bardzo doświadczonych przez historię) współcześnie mieszkających tu ludzi.
– Zbigniew Podsiadło
Brak wydarzeń utworzonych przez tego użytkownika.
Unable to load tooltip content.