Ostatnie zmiany

Przypięte rzeczy
Ostatnia aktywność
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Czytaj więcej:  https://nck.krakow.pl/pracownie-plastyczne-w-nck-doroczny-przeglad-prac-uczestnikow-kursow-2026/

    Zajęcia w sezonie 2025/2026 prowadzili uznani artyści i pedagodzy:

    Jan Bosak – absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni miedziorytu prof. Stanisława Wejmana, a w 2011 roku obronił doktorat na Wydziale Grafiki ASP. W latach 2003–2016 prowadził pracownię malarstwa i rysunku na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych...
    Czytaj więcej:  https://nck.krakow.pl/pracownie-plastyczne-w-nck-doroczny-przeglad-prac-uczestnikow-kursow-2026/

    Zajęcia w sezonie 2025/2026 prowadzili uznani artyści i pedagodzy:

    Jan Bosak – absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni miedziorytu prof. Stanisława Wejmana, a w 2011 roku obronił doktorat na Wydziale Grafiki ASP. W latach 2003–2016 prowadził pracownię malarstwa i rysunku na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Obecnie pracuje w Laboratorium Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej oraz prowadzi Otwartą Pracownię Graficzną w Nowohuckim Centrum Kultury. Zajmuje się malarstwem, grafiką i rysunkiem.

    Robert Bubel – studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. „Ciągle ważne jest dla mnie stwierdzenie, że obraz, to płaszczyzna pokryta plamami barw w określonym porządku. W tym sensie każdy obraz jest dla mnie obrazem abstrakcyjnym”.

    Joanna (Blanka) Dudek-Waszuta – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2019 roku obroniła doktorat pod kierunkiem prof. Stanisława Tabisza. Stypendystka ENSBA w Paryżu w ramach programu Socrates-Erasmus. Członkini ZPAP, uczestniczka licznych wystaw zbiorowych, projektów artystycznych oraz autorka wystaw indywidualnych. Współpracuje z Uniwersytetem SWPS oraz Muzeum Narodowym w Krakowie. W swojej twórczości bada relacje zachodzące pomiędzy obserwacją a wyobraźnią, traktując malarstwo jako narzędzie do kreowania rzeczywistości.

    Alicja Nikodem – ukończyła grafikę w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz kierunek Sztuka na Papieskiej Akademii Teologicznej. Interesuje się różnorodnymi formami plastycznymi, szczególną uwagę poświęca malarstwu, rysunkowi oraz tworzeniu grafik – ilustracji i wzorów (deseni). W swoich cyfrowych kolażach łączy tradycyjne techniki kreując obrazy wpół realnych, wpół wyimaginowanych światów. Inspiracje czerpie z literatury Brunona Schulza, natury, kosmosu, codzienności i mody.

    Marta Wakuła-Mac – absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dyplom z linorytu uzyskała w pracowni prof. Jerzego Jędrysiaka. W latach 2004–2015 była członkinią irlandzkiego stowarzyszenia Graphic Studio Dublin. Należy również do Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Prowadzi Otwartą Pracownię Graficzną w Nowohuckim Centrum Kultury.

    Krystyna Zaboklicka – absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom wyróżniony medalem uzyskała w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywała również podczas prac konserwatorskich na Wawelu i w Wilanowie. Prowadzi własną pracownię. Zajmuje się przede wszystkim rzeźbą ceramiczną, projektowaniem małych form rzeźbiarskich oraz sztuką użytkową. Aktywnie uczestniczy w propagowaniu sztuki działając w Stowarzyszeniu „Ceramika bez granic”, w ramach którego zrealizowała liczne projekty „Ścian ceramicznych” w szkołach powiatu krakowskiego. Prowadzi zajęcia artystyczno – ceramiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

    Barbara Zgoda – absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. Ukończyła również Studium Edukacji Artystycznej oraz Środowiskowe Studia Doktoranckie na macierzystej uczelni, a w 2019 roku otrzymała stopień doktora sztuki. Jest stypendystką Stypendium Twórczego im. Henry’ego J.T. Dorena oraz laureatką Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Należy do ZPAP, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz stowarzyszenia „Ceramika bez granic”. W swojej twórczości realizuje działania interdyscyplinarne z pogranicza różnych dziedzin sztuki, zajmując się rzeźbą, medalierstwem, ceramiką, rysunkiem i malarstwem. Prowadzi również działalność edukacyjną i warsztatową.
    Więcej
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Nowohuckie Centrum Kultury
    Nowohuckie Centrum Kultury utworzył -a nowe wydarzenie

    Pracownie plastyczne w NCK – doroczny przegląd prac uczestników kursów

    Wystawa podsumowująca działalność pracowni plastycznych Nowohuckiego Centrum Kultury w roku artystycznym 2025/2026. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną efekty całorocznej pracy uczestników rozwijających swoje pasje i umiejętności w zakresie rysunku, malarstwa, grafiki oraz ceramiki.

    Wydarzenie ...
    Wystawa podsumowująca działalność pracowni plastycznych Nowohuckiego Centrum Kultury w roku artystycznym 2025/2026. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną efekty całorocznej pracy uczestników rozwijających swoje pasje i umiejętności w zakresie rysunku, malarstwa, grafiki oraz ceramiki.

    Wydarzenie prezentuje różnorodne realizacje ukazujące bogactwo technik, tematów i indywidualnych form wypowiedzi artystycznej. Prezentowane prace są dowodem na to, że sztuka może stać się przestrzenią rozwoju, odkrywania własnych możliwości oraz budowania relacji – niezależnie od wieku i poziomu doświadczenia.
    Więcej
    3rd Cze, 2026 16:00 - 28th Cze, 2026 16:15 - UTC
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Nowohuckie Centrum Kultury
    Nowohuckie Centrum Kultury utworzył -a nowe wydarzenie

    Jan Kanty Pawluśkiewicz „żel-art” – wystawa malarstwa

    Jan Kanty Pawluśkiewicz – kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Przez wiele lat związany był ze słynnym kabaretem Piwnica pod Baranami. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Poważna i Kompozytor Roku. Karierę artystyczną rozpoczął w 1967 roku jako jeden ze współzałożyc... Jan Kanty Pawluśkiewicz – kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Przez wiele lat związany był ze słynnym kabaretem Piwnica pod Baranami. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Poważna i Kompozytor Roku. Karierę artystyczną rozpoczął w 1967 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu „Anawa”. Piosenki z jego muzyką w wykonaniu Marka Grechuty i innych wybitnych artystów były wielokrotnie nagradzane. W czerwcu 2005 roku otrzymał Laur Krakowa XXI Wieku, nagrodę przyznawaną wybitnym osobowościom, łączącym środowiska nauki, sztuki i biznesu. Mieszka w Krakowie oraz na Spiszu.

    Od wielu lat pasję komponowania łączy z pasją malarstwa. Maluje w wymyślonej przez siebie technice żel-art. Dotychczas swoje prace prezentował na 60 indywidualnych wystawach w kraju i za granicą.

    Malarstwo jest moim drugim światem obok muzyki.

    Żel-art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką i obie te cechy są sobie bliskie.

    Żel-art umożliwia powstawanie niezwykle precyzyjnych kompozycji, oferuje niespotykaną w tradycyjnej technologii malarskiej skalę barw, metalizujące brokatowe efekty, a w kontrze cudowne pastelowe zielenie, fiolety i róże.

    Tak więc: NIECH ŻYJĄ WIELKIE RÓŻNICE! Mimo to, a raczej dzięki temu, podążajmy ścieżką obok frazy Dantego Alighieri:

    »PORZUĆMY WSZELKĄ AROGANCJĘ I EGOIZM. TWÓRZMY PIĘKNO I HARMONIĘ«.
    Więcej
    3rd Cze, 2026 16:00 - 24th Cze, 2026 16:15 - UTC
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Wernisaż wystawy SZPILA. OSOBA POZORNIE LOGICZNA
    12 czerwiec 2026, godz. 19:00; Galeria Rostworowski, św. Jana 20, Kraków
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • MAJ W GALERIACH NCK:
    WYSTAWY – maj 2026:

    MAREK STALMACHOWSKI „Strefa prywatności – smartfografia” – wystawa fotografii
    7 maja – 21 czerwca, FOTO-GALERIA NCK
    wernisaż – 7 maja (czwartek), g. 18.00
    wstęp wolny

    WANDA FIK-PAŁKOWA – wystawa malarstwa
    10 kwietnia – 26 maja, Czarna Galeria CENTRUM
    wstęp wolny

    JANUSZ LEŚNIAK „leśniaki Ukryty Porządek” – wystawa fotografii ze zbiorów NCK
    10 kwietnia – 24 maja, Szara i Złota Galeria CENTRUM
    wstęp wolny

    TERESA KOTKOWSKA-RZEPECKA „Podnosimy się....
    MAJ W GALERIACH NCK:
    WYSTAWY – maj 2026:

    MAREK STALMACHOWSKI „Strefa prywatności – smartfografia” – wystawa fotografii
    7 maja – 21 czerwca, FOTO-GALERIA NCK
    wernisaż – 7 maja (czwartek), g. 18.00
    wstęp wolny

    WANDA FIK-PAŁKOWA – wystawa malarstwa
    10 kwietnia – 26 maja, Czarna Galeria CENTRUM
    wstęp wolny

    JANUSZ LEŚNIAK „leśniaki Ukryty Porządek” – wystawa fotografii ze zbiorów NCK
    10 kwietnia – 24 maja, Szara i Złota Galeria CENTRUM
    wstęp wolny

    TERESA KOTKOWSKA-RZEPECKA „Podnosimy się. Opera omnia” – wystawa malarstwa
    17 kwietnia – 26 lipca, Biała Galeria CENTRUM
    oprowadzanie autorskie – 22 maja (piątek), g. 12.00
    wstęp wolny

    KRAKOWSKI KLUB FOTOGRAFICZNY „Piąty element – miłość” – wystawa plenerowa
    23 kwietnia – 2 sierpnia, Rynek NCK
    wstęp wolny

    BARWY ŚWIATA PRZYRODY 2026 – wystawa Związku Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Krakowski
    5 marca – 3 maja, FOTO-GALERIA
    wstęp wolny

    GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich
    stała wystawa malarstwa
    czynna: wtorek – środa w g. 10.00-16.00 oraz czwartek – niedziela w g. 13.00-19.00

    JERZY DUDA-GRACZ – GALERIA AUTORSKA Kolekcja Agaty Dudy-Gracz
    stała wystawa malarstwa i grafiki
    czynna: wtorek – środa w g. 10.00-16.00 oraz czwartek – niedziela w g. 13.00-19.00
    Więcej
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Salwatorskie Studio Artystyczne utworzył -a nowe wydarzenie

    Wystawa końcoworaczna Roku Szkolnego 2025/2026 Ceramiki artystycznej i Grafiki warsztatowej wykonanych przez uczestników projektu art-edu SSA

    Na wystawie będzie można podziwiać wyroby/dzieła całorocznych kursów ceramiki artystycznej oraz warsztatów graficznych. Będą to dzieła rzeźbiarskie i garncarskie wytworzone przez kursantów w pracowni rzeźbiarskiej na przestrzeni 9 miesięcy pod opieką artysty ceramika i grafika Szymona Kruczka ora... Na wystawie będzie można podziwiać wyroby/dzieła całorocznych kursów ceramiki artystycznej oraz warsztatów graficznych. Będą to dzieła rzeźbiarskie i garncarskie wytworzone przez kursantów w pracowni rzeźbiarskiej na przestrzeni 9 miesięcy pod opieką artysty ceramika i grafika Szymona Kruczka oraz odbitki graficzne z grafik wykonanych na osobnych warsztatach z grafiki warsztatowej w różnych technikach takich jak linoryt, drzeworyt, drzeworyt mokuchanga, sitodruk, sucha igła, monotypia oraz techniki mieszane pod opieką artystyczną artystki graficzki Agnieszki Berezowskiej
    Salwatorskie Studio Artystyczne, Galeria Ukryta, Ogród Rzeźb Mariana Koniecznego
    Ul Ukryta 29, Kraków Salwator
    godziny zwiedzania od 16:30 do 20:00
    Więcej
    31st Maj, 2026 17:00 - 5th Cze, 2026 18:00
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Filip Konieczny
    Filip Konieczny utworzył -a nowe wydarzenie

    Marek Gardulski "Widzieć jasno w zachwyceniu"

    Tytuł wystawy Marka Gardulskiego "Widzieć jasno w zachwyceniu" został zaczerpnięty z szkicu literackiego o twórczości Prousta autorstwa Jana Błońskiego
    Galeria Starmach
    ul. Węgierska 5, Kraków Podgórze
    godziny otwarcia od 11:00 do 17:00
    od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem 4 i 5 czerwca 2...
    Tytuł wystawy Marka Gardulskiego "Widzieć jasno w zachwyceniu" został zaczerpnięty z szkicu literackiego o twórczości Prousta autorstwa Jana Błońskiego
    Galeria Starmach
    ul. Węgierska 5, Kraków Podgórze
    godziny otwarcia od 11:00 do 17:00
    od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem 4 i 5 czerwca 2026)
    Więcej
    12th Maj, 2026 18:00 - 18th Wrz, 2026 17:00
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • BIELEC ART Autorska Galeria Sztuki
    BIELEC ART Autorska Galeria Sztuki utworzył -a nowe wydarzenie

    Oliwka Strzopa - „tylko pościeram kurze” | wernisaż: 24.04.2026 (piątek), godz. 19.00

    Wystawa organizowana w ramach Cracow Art Week Krakers 2026

    Oliwka Strzopa - „tylko pościeram kurze”
    wernisaż: 24.04.2026 (piątek), godz. 19.00
    BIELEC ART, pl Inwalidów 6, Kraków

    https://cracowartweek.pl/tylko-poscieram-kurze/

    Idea wystawy malarstwa Oliwki Strzopy skupia się wokół ścier...
    Wystawa organizowana w ramach Cracow Art Week Krakers 2026

    Oliwka Strzopa - „tylko pościeram kurze”
    wernisaż: 24.04.2026 (piątek), godz. 19.00
    BIELEC ART, pl Inwalidów 6, Kraków

    https://cracowartweek.pl/tylko-poscieram-kurze/

    Idea wystawy malarstwa Oliwki Strzopy skupia się wokół ścierania kurzy, czynności pozornie prozaicznej, która przybiera wymiar introspektywnej wędrówki. Meandrując między nagromadzonymi na półkach bibelotami, suchymi kwiatami, starymi fotografiami, czy technologicznymi artefaktami współczesności, zatapiamy się w onirycznej mieszaninie zapamiętanej i wyobrażonej przeszłości. Obcowanie z nawarstwiającymi się przez lata zbiorami przedmiotów prowadzi nas do świata głęboko osobistego, nie mieszczącego się do końca w wyznaczanych przez czas ramach.

    W trakcie Cracow Art Week Krakers 2026 wystawę można oglądać:
    25.04.2026 (sobota) w godz. 11:00-18:00
    26.04.2026 (niedziela) w godz. 11:00-18:00
    27.04.2025 (poniedziałek) w godz. 18:00-20:00
    28.04.2026 (wtorek) w godz. 18:00-20:00
    29.04.2026 (środa) w godz. 11:00-18:00
    30.04.2026 (czwartek) w godz. 11:00-18:00

    Ekspozycja prezentowana do 15 maja 2026

    BIELEC ART – Dom Fotografii i Malarstwa
    Autorska Galeria Sztuki i Studio Fotograficzne
    czynne: poniedziałek, wtorek, piątek: 11.00-18.00

    Galeria Sztuki objęta programem mecenatu artystycznego Miasta Krakowa
    Więcej
    24th Kwi, 2026 19:00 - 20:00
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Galeria Ukryta utworzył -a nowe wydarzenie

    Viscerals „Between the entrails”

    To (oparta na faktach!) historia podróży w poszukiwaniu miejsc zakopanych pomiędzy. Przenosząc się z miejsca na miejsce, artystki odkrywają życie toczące się wewnątrz trzewi świata, a w jego ubytkach znajdują fragmenty przywołujące pamięć. Ciągłe zmiany, dryfowanie w przestrzeni przejściowej, poc... To (oparta na faktach!) historia podróży w poszukiwaniu miejsc zakopanych pomiędzy. Przenosząc się z miejsca na miejsce, artystki odkrywają życie toczące się wewnątrz trzewi świata, a w jego ubytkach znajdują fragmenty przywołujące pamięć. Ciągłe zmiany, dryfowanie w przestrzeni przejściowej, poczucie braku przyciągania zmuszają do poszukiwania punktu zaczepienia. Pędu, który głęboko zakorzeniony umożliwia obranie kursu na powrót. Powrót nie jest tu gestem nostalgii, lecz ruchem niespokojnym i nie linearnym, jednym z etapów podróży. Wystawa grupy viscer4ls z osobistych doświadczeń tworzy wspólną przestrzeń bycia pomiędzy.
    Narratorki opowieści to cztery artystki z krakowskiego asp, które w ostatnim czasie w swoich pracach próbują uchwycić coś, co istnieje jedynie w ciągłym ruchu.
    Nicole Smuła – Tworzy obrazy na granicy tajemnicy, które funkcjonują jako stany, nie opowieści. Łączy realizm z oniryzmem, zakłócając stabilność, by stawały się miejscem spotkania pamięci, emocji i przeczucia – zmuszając widza do odczuwania, nie do jednoznacznego rozumienia.

    Aleksandra Marcinów – Usiłuje dowiedzieć się gdzie znajduje się element ludzki, destrukcyjny i zmieniający nasze istnienia. Próbując opowiedzieć o tym, co ja spotkało zaczęła tworzyć we wszelkich mediach. Dotykając materii rzeczy stara się ukazać to, co zazwyczaj pomijane, zagląda w szczeliny jak analizując zapomniane przypadki.

    Anna Golonka – Codzienność pełna jest ulotnych widoków i zachwytów na chwilę zajmujących nasze myśli. Interesuje ja czy za ich przypadkowością stoi coś więcej. Jej twórczość skupia się wokół tych zauważonych fragmentów rzeczywistości. Różnymi sposobami próbuje zachować je na dłużej, szukając w nich historii i symboli.

    Aleksandra Fudali – W swoich pracach przede wszystkim stara się przetłumaczyć nienamacalne zjawiska na język codzienności, łapać emocje i ulotne fenomena aby przechować je w fizycznej formie swojej twórczości.

    galeria otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 16:30-20:00, w soboty 10:00-14:00
    Więcej
    13th Kwi, 2026 00:00 - 25th Kwi, 2026 00:00
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Agnieszka Stefańczyk
    Agnieszka Stefańczyk utworzył -a nowe wydarzenie

    Edward Grabowski. W kręgu sztuki art brut

    WYSTAWA: Edward Grabowski. W kręgu sztuki art brut
    CZAS TRWANIA: 13.03 – 09.04.2026
    WERNISAŻ: 13.03.2026 r., godz. 18.00
    MIEJSCE: Stacja Badawcza OUTSIDER art
    ADRES: ul. Kalwaryjska 29, 30-504 Kraków

    Edward Grabowski urodził się w 1971 r., w Myślenicach. W 2001 roku zamieszkał w schronisku...
    WYSTAWA: Edward Grabowski. W kręgu sztuki art brut
    CZAS TRWANIA: 13.03 – 09.04.2026
    WERNISAŻ: 13.03.2026 r., godz. 18.00
    MIEJSCE: Stacja Badawcza OUTSIDER art
    ADRES: ul. Kalwaryjska 29, 30-504 Kraków

    Edward Grabowski urodził się w 1971 r., w Myślenicach. W 2001 roku zamieszkał w schronisku dla osób z niepełnosprawnościami Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. Na zajęcia terapeutyczne w Fundacji Anny Dymnej “Mimo Wszystko” uczęszcza od ponad 22 lat. Edward Grabowski jest wszechstronnym artystą. Jego ulubionym zajęciem jest malowanie pastelami. Szczególnie upodobał sobie pastele suche, lecz czasami używa także pasteli olejnych o intensywniejszych kolorach. Swój warsztat pracy przygotowuje bardzo starannie, zakładając fartuch udekorowany licznymi plamami. Potrzebuje większej przestrzeni na stole, gdyż tworzy na dużych formatach. Artysta swoją pracę rozpoczyna od nałożenia wstępnego szkicu na kartce, który wypełnia kolorami. Nie zdradza, co dokładnie jest tematem prac. Przypominają one tajemnicze postacie. Edward wspomina o duchach, kosmitach, aniołach albo mówi po prostu: „Maluję chłopa”. Artysta lubi też kompozycje niefiguratywne. Często zostawia niedomalowany fragment kompozycji, by móc wrócić do pracy w trakcie następnego posiedzenia.

    "Projekt współfinansowany ze środków Miasta Kraków."

    Wystawa potrwa do 9 kwietnia 2026 r.
    Ekspozycję można oglądać w soboty w godzinach: 14.00-16.00, oraz w czwartki w godz. 12.00-14.00.
    Więcej
    24th Mar, 2026 20:00
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Agnieszka Stefańczyk
    Agnieszka Stefańczyk utworzył -a nowe wydarzenie
    WYSTAWA: JELEŃ ALBINOS. W kręgu sztuki art brut
    CZAS TRWANIA: 13.02 – 07.03.2026
    WERNISAŻ: 13.02.2026 r., godz. 18.00
    MIEJSCE: Stacja Badawcza OUTSIDER art
    ADRES: ul. Kalwaryjska 29, 30-504 Kraków

    Jeleń Albinos. W kręgu sztuki art brut, to tytuł wystawy zorganizowanej w galerii Stacja Badawcza
    OUTSIDER art, placówce Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka im. dr. Andrzeja Kowala. Prezentowane
    prace wykonane zostały przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej mieszczącego się na terenie
    Szpita...
    WYSTAWA: JELEŃ ALBINOS. W kręgu sztuki art brut
    CZAS TRWANIA: 13.02 – 07.03.2026
    WERNISAŻ: 13.02.2026 r., godz. 18.00
    MIEJSCE: Stacja Badawcza OUTSIDER art
    ADRES: ul. Kalwaryjska 29, 30-504 Kraków

    Jeleń Albinos. W kręgu sztuki art brut, to tytuł wystawy zorganizowanej w galerii Stacja Badawcza
    OUTSIDER art, placówce Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka im. dr. Andrzeja Kowala. Prezentowane
    prace wykonane zostały przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej mieszczącego się na terenie
    Szpitala Klinicznego im. dra Józefa Babińskiego w Krakowie. WTZ swą działalność datuje od roku
    1996. Jest miejscem rehabilitacji społecznej i zawodowej przeznaczonym dla osób zaburzonych
    psychicznie. W pracowni plastycznej pacjenci zachęcani przez artystkę i terapeutkę panią Annę
    Mazur do swobodnego malowania i rysowania doświadczają spotkań ze sztuką - medium
    samopoznania i zmiany, środka wsparcia i rehabilitacji. Język wizualny pozwala im na wyrażanie myśli
    i uczuć, na radzenie sobie z chorobą, ze stresem, z depresją, ze złożonymi problemami życia
    codziennego.
    Wśród wyróżniających się twórców na uwagę zasługuje RUSŁAN WAFIN urodzony w Uzbekistanie,
    który do pracowni trafił 17 lat temu. Różnorodne wątki tematyczne prac plastycznych ujawniają
    bogactwo jego niezwykłej wyobraźni. Tworzy cyklami, aż do wyczerpania tematu - cykl bajek, cykl
    fantastycznych zwierząt, cykl Superbohaterów, czy najbardziej osobiste cykle powstające w
    momentach nasilonych objawów chorobowych. Pojawiają się wtedy tematy związane z kosmosem,
    przestrzenie zaludnione istotami fantastycznymi, dobre anioły, postaci świętych z którymi autor jest
    w ciągłym kontakcie. Nieskrępowana, emocjonalna twórczość pomaga mu oswoić ten nieziemski
    świat i zaakceptować go. Częstym motywem jest czarna dziura, kanał łączności, symbol przejścia
    między światem wyimaginowanym, a światem rzeczywistym. Z ciekawością dziecka lubi rozmawiać
    o tym co rysuje, próbuje nieustannie znaleźć właściwe słowa dla swoich myśli i przeżyć. Z ogromną
    szczerością i pasją opisuje swój świat. Jego realizacje charakteryzuje wrażliwa, ekspresyjna kreska,
    intensywne i żywiołowe zestawienia kolorystyczne. Jest laureatem i zdobywcą wielu nagród w
    konkursach sztuki art brut. Terapia sztuką jest dla tego artysty przede wszystkim budowaniem i
    wzmacnianiem własnej wartości.
    Na wystawie prezentowane są również ekspresyjne, niezwykle kolorowe prace EWY TARAS. Kiedy
    mówi do terapeutki: „Człowiek, Pani Aniu jest nieokiełznany, ma nieokiełznaną duszę, próbuję to
    narysować, patrzę na niego, chcę oddać charakter i szacunek dla tej osoby..” ujawnia tymi słowami
    swój niespokojny, emocjonalny sposób bycia. Ma przy tym podejście badacza, studiuje kreskę,
    światłocień, sprawdza swoje możliwości. Bada też możliwości narzędzi, którymi się posługuje
    (pastel, ołówek, węgiel). Innego dnia zauważa nagle osoby z pracowni wyczula się na nie. Wtedy
    kreska jest uważniejsza, bardziej precyzyjna, skupia się na szczegółach i cechach charakterystycznych
    portretowanej osoby. Tworzy portret psychologiczny.
    Trzeci autor to ŁUKASZ SROCZYK, którego można nazwać czułym obserwatorem natury. Interesuje się
    światem zwierząt, jest pasjonatem filmów przyrodniczych. Jego przygoda ze sztuką rozwijała się
    powoli. Najwięcej przyjemności twórczej odnalazł w technice suchej pasteli, technice wymagającej,
    ale pozwalającej uzyskiwać ciepłą miękkość kreski. Jego kompozycje są dokładnie przemyślane i
    konsekwentne. Teraz są to zwierzęta, przyjaciele człowieka, ale też dzikie, żyjące na wolności.
    Wcześniej powstał cykl mitologiczny, Cyklopy, Meduzy, Harpie. Skupiony na sobie rysuje
    spontanicznie, intuicyjnie, najchętniej do muzyki, która go inspiruje, jej rytm i tempo dodają pracom
    energii. Poprzez twórczość plastyczną poznaje różnorodność swoich stanów emocjonalnych, uczy
    się siebie - muzyka zaś wyzwala ekspresję, nadaje kształt przeżyciom.
    Więcej

    JELEŃ ALBINOS. W kręgu sztuki art brut

    WYSTAWA: JELEŃ ALBINOS. W kręgu sztuki art brut
    CZAS TRWANIA: 13.02 – 07.03.2026
    WERNISAŻ: 13.02.2026 r., godz. 18.00
    MIEJSCE: Stacja Badawcza OUTSIDER art
    ADRES: ul. Kalwaryjska 29, 30-504 Kraków


    Jeleń Albinos. W kręgu sztuki art brut, to tytuł wystawy zorganizowanej w galerii Stacja B...
    WYSTAWA: JELEŃ ALBINOS. W kręgu sztuki art brut
    CZAS TRWANIA: 13.02 – 07.03.2026
    WERNISAŻ: 13.02.2026 r., godz. 18.00
    MIEJSCE: Stacja Badawcza OUTSIDER art
    ADRES: ul. Kalwaryjska 29, 30-504 Kraków


    Jeleń Albinos. W kręgu sztuki art brut, to tytuł wystawy zorganizowanej w galerii Stacja Badawcza OUTSIDER art, placówce Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka im. dr. Andrzeja Kowala. Prezentowane prace wykonane zostały przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej mieszczącego się na terenie Szpitala Klinicznego im. dra Józefa Babińskiego w Krakowie. WTZ swą działalność datuje od roku 1996. Jest miejscem rehabilitacji społecznej i zawodowej przeznaczonym dla osób zaburzonych psychicznie. W pracowni plastycznej pacjenci zachęcani przez artystkę i terapeutkę panią Annę Mazur do swobodnego malowania i rysowania doświadczają spotkań ze sztuką - medium samopoznania i zmiany, środka wsparcia i rehabilitacji. Język wizualny pozwala im na wyrażanie myśli i uczuć, na radzenie sobie z chorobą, ze stresem, z depresją, ze złożonymi problemami życia codziennego.

    Wśród wyróżniających się twórców na uwagę zasługuje RUSŁAN WAFIN urodzony w Uzbekistanie, który do pracowni trafił 17 lat temu. Różnorodne wątki tematyczne prac plastycznych ujawniają bogactwo jego niezwykłej wyobraźni. Tworzy cyklami, aż do wyczerpania tematu - cykl bajek, cykl fantastycznych zwierząt, cykl Superbohaterów, czy najbardziej osobiste cykle powstające w momentach nasilonych objawów chorobowych. Pojawiają się wtedy tematy związane z kosmosem, przestrzenie zaludnione istotami fantastycznymi, dobre anioły, postaci świętych z którymi autor jest w ciągłym kontakcie. Nieskrępowana, emocjonalna twórczość pomaga mu oswoić ten nieziemski świat i zaakceptować go. Częstym motywem jest czarna dziura, kanał łączności, symbol przejścia między światem wyimaginowanym, a światem rzeczywistym. Z ciekawością dziecka lubi rozmawiać o tym co rysuje, próbuje nieustannie znaleźć właściwe słowa dla swoich myśli i przeżyć. Z ogromną szczerością i pasją opisuje swój świat. Jego realizacje charakteryzuje wrażliwa, ekspresyjna kreska, intensywne i żywiołowe zestawienia kolorystyczne. Jest laureatem i zdobywcą wielu nagród w konkursach sztuki art brut. Terapia sztuką jest dla tego artysty przede wszystkim budowaniem i wzmacnianiem własnej wartości.

    Na wystawie prezentowane są również ekspresyjne, niezwykle kolorowe prace EWY TARAS. Kiedy mówi do terapeutki: „Człowiek, Pani Aniu jest nieokiełznany, ma nieokiełznaną duszę, próbuję to narysować, patrzę na niego, chcę oddać charakter i szacunek dla tej osoby..” ujawnia tymi słowami swój niespokojny, emocjonalny sposób bycia. Ma przy tym podejście badacza, studiuje kreskę, światłocień, sprawdza swoje możliwości. Bada też możliwości narzędzi, którymi się posługuje (pastel, ołówek, węgiel). Innego dnia zauważa nagle osoby z pracowni wyczula się na nie. Wtedy kreska jest uważniejsza, bardziej precyzyjna, skupia się na szczegółach i cechach charakterystycznych portretowanej osoby. Tworzy portret psychologiczny.

    Trzeci autor to ŁUKASZ SROCZYK, którego można nazwać czułym obserwatorem natury. Interesuje się światem zwierząt, jest pasjonatem filmów przyrodniczych. Jego przygoda ze sztuką rozwijała się powoli. Najwięcej przyjemności twórczej odnalazł w technice suchej pasteli, technice wymagającej, ale pozwalającej uzyskiwać ciepłą miękkość kreski. Jego kompozycje są dokładnie przemyślane i konsekwentne. Teraz są to zwierzęta, przyjaciele człowieka, ale też dzikie, żyjące na wolności. Wcześniej powstał cykl mitologiczny, Cyklopy, Meduzy, Harpie. Skupiony na sobie rysuje spontanicznie, intuicyjnie, najchętniej do muzyki, która go inspiruje, jej rytm i tempo dodają pracom energii. Poprzez twórczość plastyczną poznaje różnorodność swoich stanów emocjonalnych, uczy się siebie - muzyka zaś wyzwala ekspresję, nadaje kształt przeżyciom.
    Więcej
    13th Lut, 2026 00:00 - 7th Mar, 2026 00:00
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Centrum Kultury Agora
    Centrum Kultury Agora utworzył -a nowe wydarzenie

    Bohaterowie Współczesnej Melancholii - wystawa malarstwa Miriam Pawlęgi

    Wystawa prezentująca cykl prac Miriam Pawlęgi, artystki multimedialnej oraz malarki.
    Podejmuje ona temat współczesnej kondycji wewnętrznej człowieka, a także jego własnej mitologii, którą zmuszony jest tworzyć, pozbawiony moralnych przewodników,
    które malarka uznaje za uległe banalizacji poprz...
    Wystawa prezentująca cykl prac Miriam Pawlęgi, artystki multimedialnej oraz malarki.
    Podejmuje ona temat współczesnej kondycji wewnętrznej człowieka, a także jego własnej mitologii, którą zmuszony jest tworzyć, pozbawiony moralnych przewodników,
    które malarka uznaje za uległe banalizacji poprzez nadmiar medialnych obrazów.
    Prace malarskie eksplorują problem wielowarstwowości tożsamości – jej rozproszenia, przemiany i nieustannego procesu konstruowania siebie. Punktem wyjścia jest wewnętrzny konflikt – zderzenie sprzecznych aspektów osobowości, emocji i potrzeb, które współistnieją
    w każdym z nas oraz masek, które przyjmujemy w życiu codziennym.
    Prezentowane obrazy przedstawiają postacie – multiplikowane i zestawiane ze sobą, scalone fragmentami ciała. Każdy obraz funkcjonuje jak odrębna etiuda, odsłaniająca różne konflikty intrapersonalne. To pole walki, które istnieje w obrębie jednostki.
    Inspirację dla artystki stanowią psychologia osobowości, teoria tożsamości i mechanizmy emocji. Analizuje, w jaki sposób kolejne maski nie ukrywają „ja”, lecz są jego kolejnymi definicjami, powstającymi w wyniku wewnętrznych napięć.
    To opowieść o wielości, niejednoznaczności i poszukiwaniu siebie w świecie, w którym jedyną istniejącą mitologią staje się mit własnego istnienia.

    Miriam Pawlęga:
    Urodzona w 1993 roku w Bystrzycy Kłodzkiej, studentka IV roku malarstwa na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Producentka wystaw w Galerii i Pracowni ArtBrut.
    Działa głównie w obszarze malarstwa i multimediów, posługując się imponującym warsztatem,
    w którym wirtuozersko przechodzi od realizmu do surrealizmu. Miriam porusza na płótnie tematy emocjonalne oraz wewnętrzne rozterki, wykorzystując moc koloru, obok którego nie da się przejść obojętnie. Często sięga po klasyczny autoportret w niecodziennej scenerii. Interesuje ją praca
    z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, z czym wiąże swoje najbliższe plany zawodowe.

    22 stycznia 2026, wernisaż
    Hol CK Agora, godz. 18.00, wstęp wolny
    Wystawa potrwa do 15 lutego 2026
    Więcej
    22nd Sty, 2026 12:00 - 15th Lut, 2026 12:30 - UTC
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Centrum Kultury Agora
    Centrum Kultury Agora zaktualizował -a zdjęcie okładki wydarzenia Opus Recyklum - wystawa mozaiki współczesnej
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Centrum Kultury Agora
    Centrum Kultury Agora utworzył -a nowe wydarzenie

    Opus Recyklum - wystawa mozaiki współczesnej

    Opus Recyklum to nietuzinkowa wystawa wprowadzająca widzów w niszowy świat mozaiki. Ekspozycja pozwala prześledzić cały proces jej powstawania od pierwszych szkiców koncepcyjnych po gotowe realizacje wykonane w różnych technikach i materiałach. Mozaika ukazuje tu swoje liczne oblicza: od klasyczn... Opus Recyklum to nietuzinkowa wystawa wprowadzająca widzów w niszowy świat mozaiki. Ekspozycja pozwala prześledzić cały proces jej powstawania od pierwszych szkiców koncepcyjnych po gotowe realizacje wykonane w różnych technikach i materiałach. Mozaika ukazuje tu swoje liczne oblicza: od klasycznych tradycji rzymskich i bizantyjskich po świeże, eksperymentalne formy współczesne. Prezentowane prace dowodzą, że mozaika pozostaje żywym i aktualnym medium, oferującym twórczą swobodę, nowoczesną estetykę oraz niezwykłą trwałość, a sam proces jej tworzenia może fascynować i stać się prawdziwą pasją.
    Na wystawie zaprezentowane zostaną prace uznanych włoskich artystek: Barbary Liverani i Mariii Amosovej a także studentów Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Agnieszki Kwiatkowskiej oraz uczestników warsztatów mozaikowych zrealizowanych w ramach Kuźni Projektów 2025 w Centrum Kultury Agora. Wydarzenie stanowi podsumowanie działań edukacyjnych Aliny Baikovej, kuratorki wystawy, od lat zaangażowanej w popularyzację mozaiki poprzez projekty takie jak „Mozaika Dostępna” czy „Dzieła Złożone”. Swoją wiedzę, doświadczenie i miłość do tego medium artystka przywiozła ze Spilimbergo we Włoszech, gdzie tworzyła i prezentowała własne kompozycje.

    16 stycznia 2026 - wernisaż
    Galeria CK Agora, godz. 17.00, wstęp wolny
    Wystawa potrwa do 1 lutego 2026

    Więcej
    16th Sty, 2026 17:00 - 9th Lut, 2026 10:30 - Europe/Warsaw
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Centrum Kultury Agora
    Centrum Kultury Agora utworzył -a nowe wydarzenie

    Sen Dzikich Ptaków - wystawa prac Modesty Gorol

    Wystawa grafiki warsztatowej wzbogacona o malarstwo, muzykę i przestrzeń VR, dzięki którym będzie można zanurzyć się w niezwykły świat wyobraźni artystki. Modesta Gorol korzysta ze szlachetnych technik graficznych, takich jak akwaforta, akwatinta i akwarela, które łączy z autorską muzyką oraz now... Wystawa grafiki warsztatowej wzbogacona o malarstwo, muzykę i przestrzeń VR, dzięki którym będzie można zanurzyć się w niezwykły świat wyobraźni artystki. Modesta Gorol korzysta ze szlachetnych technik graficznych, takich jak akwaforta, akwatinta i akwarela, które łączy z autorską muzyką oraz nowymi technologiami. Na wystawie zaprezentuje swoje najnowsze prace inspirowane ogrodami botanicznymi. Pełne szczegółów i fantazji prace można oglądać godzinami. Koncert połączony jest z koncertem opartym o autorskie kompozycje i improwizacje fortepianowe Modesty Gorol, jak również z możliwością zwiedzania przestrzeni VR. Zapraszamy! Centrum Kultury Agora, Wrocław, ul. Serbska 5a Więcej
    12th Gru, 2025 18:00 - 12th Sty, 2026 15:00
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Nowohuckie Centrum Kultury
    Nowohuckie Centrum Kultury utworzył -a nowe wydarzenie

    Magdalena Wesołowska-Kuta — Portret Miejsca — Wystawa batiku

    Magdalena Wesołowska-Kuta (ur. 1978 w Kowarach) – artystka posługująca się głównie techniką batiku. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (2002) oraz Studiów Podyplomowych Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2017). Dyplom z batiku obroniła w Pracown... Magdalena Wesołowska-Kuta (ur. 1978 w Kowarach) – artystka posługująca się głównie techniką batiku. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (2002) oraz Studiów Podyplomowych Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2017). Dyplom z batiku obroniła w Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. Marii Poradowskiej-Werszler, a równolegle zrealizowała dyplom w Pracowni Grafiki Warsztatowej.
    W swojej praktyce twórczej artystka autorsko interpretuje historyczny styl jawajsko-krakowski, łącząc estetykę batiku jawajskiego z ornamentyką polskiej sztuki ludowej. Batik – stosunkowo rzadko wykorzystywana współcześnie technika – staje się dla niej narzędziem do budowania zarówno kompozycji malarskich na papierze i tkaninie, jak i obiektów przestrzennych.
    Jednym z kluczowych elementów tej techniki jest krakelura – spontaniczne spękania wosku, które wpisują się w strukturę dzieła. Tworzą one niepowtarzalne żyłkowania, stanowiące zarówno efektowny element wizualny, jak i zapis procesualności pracy. Nie dające się powtórzyć, stają się świadectwem indywidualnego charakteru każdej realizacji – połączenia precyzji z kontrolowaną przypadkowością, wynikającą z reakcji wosku i barwników na materiał.
    Kompozycje Magdaleny Wesołowskiej-Kuty cechuje połączenie motywów geometrycznych i organicznych. Artystka operuje zarówno ograniczoną, wysmakowaną paletą barwną, jak i kompozycjami o intensywnej, wielobarwnej dynamice. Jej obiekty przestrzenne, włączane do instalacji, wprowadzają dodatkowy wymiar percepcji i pogłębiają refleksję nad relacją między odbiorcą a otoczeniem. Twórczość artystki koncentruje się na badaniu doświadczenia przestrzeni i jej zmienności w czasie – rejestruje ulotne momenty, pytając o sposób, w jaki je postrzegamy i zapamiętujemy.
    Więcej
    18th Gru, 2025 18:12 - 18th Sty, 2026 18:18 - Europe/Warsaw
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Centrum Kultury Agora we Wrocławiu zaprasza na wystawę Sylwestra Sieradzkiego, zatytułowaną "Geometria Pejzażu". To sztuka, która łączy intuicję z porządkiem i organiczne z geometrycznym. Oparta na kolorze, jako nośniku emocji oraz formie nadającej geometryczny i motywiczny ład, i porządek. Wernisaż wystawy przewidziany jest na 6.12, godz. 18:00, natomiast sama wystawa potrwa do 14.01.2026 r. Zapraszamy!!!

    - 6.12, godz. 18:00
    - Wrocław, ul. Serbska 5a
    - wstęp wolny
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
  • Nowohuckie Centrum Kultury
    Nowohuckie Centrum Kultury utworzył -a nowe wydarzenie

    BARBARA ZIEMBICKA „OWOCOWANIE” – WYSTAWA MALARSTWA

    wystawa z okazji 50-lecia pracy twórczej

    Barbara Ziembicka – malarka, graficzka, ilustratorka i pedagog. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w 1972 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowniach prof. Witolda Chomicza i prof. Włodzimierza Kunza. Od 1975 ro...
    wystawa z okazji 50-lecia pracy twórczej

    Barbara Ziembicka – malarka, graficzka, ilustratorka i pedagog. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w 1972 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowniach prof. Witolda Chomicza i prof. Włodzimierza Kunza. Od 1975 roku związana z macierzystą uczelnią – początkowo jako asystentka w Pracowni Grafiki Książki, a od 1998 roku jako profesor prowadząca autorską Pracownię Struktura Dzieła na Wydziale Grafiki ASP. Na emeryturę odeszła w 2015 roku. W latach 70. artystka współpracowała z najważniejszymi polskimi wydawnictwami – m.in. Wydawnictwem Literackim, Czytelnikiem, PWM i Naszą Księgarnią – tworząc ilustracje i projekty okładek do książek z zakresu literatury pięknej, fantasy i literatury dziecięcej. Jej ilustracje do Baśni Andersena nagrodzone zostały II nagrodą w konkursie IBBY (1977). Wisława Szymborska określiła ją z humorem mianem „specjalistki od dreszczowców klasycznych”. Od lat 80. Barbara Ziembicka koncentruje się na malarstwie i rysunku. Jej prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (m.in. we Włoszech, Francji, Szwecji, USA, Danii). W 1989 roku w Salonie Desy w Krakowie odbyła się znacząca wystawa indywidualna artystki, a w 2003 roku – retrospektywna ekspozycja grafik i rysunków w Galerii M. Gołogórskiego. Równolegle z działalnością artystyczną prowadziła refleksję krytyczną i publicystyczną, publikując teksty o sztuce w Gazecie Krakowskiej, Dzienniku Polskim i Wiadomościach ASP. Jest autorką książki Najprostszą drogą. Rozmowy z artystami (Znak, 1998) oraz wielu esejów i wywiadów z artystami współczesnymi. Jej twórczość – łącząca wyrafinowany warsztat z poetycką i metaforyczną wyobraźnią – obejmuje litografię, rysunek, malarstwo oraz ilustrację książkową. W ostatnich latach artystka stworzyła cykl obrazów i akwarel Bestiariusz albo sceny z życia zwierząt, a obecnie przygotowuje wystawę jubileuszową z okazji 50-lecia pracy artystycznej. Prace Barbary Ziembickiej znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Kaliszu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

    Wstęp wolny.
    Więcej
    12th Gru, 2025 08:00 - 18th Sty, 2026 22:00
    Post jest w trakcie moderacji
    Rzecz została pomyślnie opublikowana w strumieniu. Teraz będzie też widoczna.
Aktywności są obecnie zastrzeżone tylko dla użytkowników.

Zaloguj się aby zobaczyć co się dzieje.
Unable to load tooltip content.