Wyszykiwanie wydarzeń blisko ciebie
Wydarzenia
Wrz
05

„Cierpienie” – wystawa fotografii Adama Mikołajczyka

 1.   Wystawa
 2.   Otwarte wydarzenie
 1.   5th Wrz, 2019 14:00 - 31st Paź, 2019 15:00
Przemilczane męskie cierpienie, o którym często dowiadujemy się za późno. W zachodnim kręgu kulturowym figura mężczyzny od zawsze utożsamiana była z siłą – zarówno fizyczną jak i psychiczną. Prz... Przemilczane męskie cierpienie, o którym często dowiadujemy się za późno.

W zachodnim kręgu kulturowym figura mężczyzny od zawsze utożsamiana była z siłą – zarówno fizyczną jak i psychiczną.

Przypisywano im odwagę, heroizm oraz przymus wzięcia odpowiedzialności za słabszych, a wszelkie przejawy uczuciowości były w nich piętnowane.

Konsekwencją tłumienia i kanalizowania własnej emocjonalności stało się poczucie zagubienia i niezrozumienia.

Z czasem jednak te tłumione dotąd emocje, zaczęły brać górę nad wstydem i rozpoczęły swoją wędrówkę na powierzchnię twardej, męskiej skóry.

Słabość stała się siłą, a odwaga, z którą przeciwstawili się stereotypom pozwoliła na narodziny nowych mężczyzn. Mężczyzn, którzy znaleźli swoje miejsce na subtelnej granicy między wrażliwością i twardością.

Nowy mężczyzna zna pochodzenie swoich emocji, nie unika żadnej z nich, a wręcz przeciwnie potrafi stawić im czoła i wyjść z tego starcia obronną ręką. Zna przyczyny swoich lęków, radości, wzruszeń, gniewu i, co najważniejsze – miłości.

To trudna wędrówka, wymagająca wiele wysiłku. Jedynie Ci wystarczająco śmiali dowiedzą się jak niezwykła nagroda czeka na nich na szczycie – spokój.
Paź
03

Maciej Bernhardt – „Fotorealizm – cztery odsłony malarstwa”

 1.   Wystawa
 2.   Otwarte wydarzenie
 1.   3rd Paź, 2019 14:00 - 3rd Lis, 2019 15:45
wernisaż wystawy – 3.10 (czwartek), g. 18.00, Biała Galeria CENTRUM Maciej Bernhardt – urodził się w 1953 roku. W latach 1972-1977 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarst... wernisaż wystawy – 3.10 (czwartek), g. 18.00, Biała Galeria CENTRUM

Maciej Bernhardt – urodził się w 1953 roku. W latach 1972-1977 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. W 1977 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem i od tego czasu prowadzi nieprzerwanie działalność artystyczną skupioną na kilku równolegle prowadzonych cyklach obejmujących szeroko pojęte spektrum malarstwa realistycznego. Od 1990 roku do chwili obecnej wykonał kilkadziesiąt realizacji malarstwa monumentalnego oraz odbył szereg podróży studyjnych do Indii. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz ekspozycji zbiorowych prezentowanych w kraju i na terenie Niemiec, a także we Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, na Węgrzech, w Grecji, Indiach, Czechach, Rumunii, Bułgarii. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, w zbiorach miejskich Darmstadt i Norymbergii oraz w Cleveland, jak również w wielu kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji, Holandii, Austrii, USA oraz w Polsce.
Paź
08

Materia Miasta - Sztuka Nowej Huty od lat 50. do 70. XX w

 1.   Wystawa
 2.   Otwarte wydarzenie
 1.   8th Paź, 2019 11:00 - 14th Lis, 2019 17:00
Prezentowana ekspozycja obejmuje prace od lat 50. do 70. XX w.: od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, takich jak „Robotnicy na budowie Nowej Huty” czy „Namioty junaków”, przez „Panoramę Nowej... Prezentowana ekspozycja obejmuje prace od lat 50. do 70. XX w.: od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, takich jak „Robotnicy na budowie Nowej Huty” czy „Namioty junaków”, przez „Panoramę Nowej Huty” autorstwa Witolda Chomicza, po sztukę współczesną.
Wyjątkowy jest zbiór prac malarstwa materii, które zyskało popularność w latach 50. XX wieku, zwłaszcza w Belgii, Francji i Hiszpanii, a na krakowskim gruncie reprezentowane było przez Grupę Nowohucką, znaną także jako Grupa 5-ciu. Należeli do niej Danuta Urbanowicz, Witold Urbanowicz, Jerzy Wroński, Julian Jończyk i Janusz Tarabuła. Ich prace charakteryzują się wykorzystywaniem surowych materiałów. Artyści eksperymentowali z fakturą obrazu, tłoczyli reliefy, w grubej warstwie farby zatapiali piasek, cement, do obrazu wklejali przedmioty z drewna, tkaniny, zardzewiałe blachy. Tworzyli piękne, choć szare, smutne obrazy; uważali bowiem, że sztuka nie powinna być tylko estetyczną doskonałością. Malarstwo materii odzwierciedlało rzeczywistość, było bliskie temu,
co widzieli dookoła. Ich prace wyrażały stan ducha pokolenia ludzi, którzy przeżyli wojnę. Grupa Nowohucka, choć uważana za jedno z ważniejszych krakowskich ugrupowań okresu "odwilży",
nie miała niestety do tej pory stałego miejsca ekspozycji.

Na wystawie można również zobaczyć kilkadziesiąt prac artystów ze środowiska plastyków Nowej Huty, między innymi Mariana Kruczka, Eugeniusza Muchy, Walentego Gabrysiaka, Janusza Trzebiatowskiego, Józefa Szajny czy Lucjana Mianowskiego, a także należących do najwybitniejszych przedstawicieli grafiki artystycznej lat 60. Jerzego Panka czy Stanisława Wójtowicza.

Huta Sztuki nawiązuje do pierwszej Galerii „RYTM” działającej przy Zakładowym Domu Kultury
w latach 60. i 70. XX w., w której organizowano cykliczne wystawy „Plastycy Nowej Huty” – obecnie znajduje się tam biblioteka Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Reprezentantem artystycznego środowiska Galerii „RYTM” w latach 1969-1979 było Stowarzyszenie Twórcze „Grupa Nowa Huta”.
Lis
06

Ryszard Otręba - grafika i rysunek – Przestrzeń dla Sztuki

 1.   Wystawa
 2.   Otwarte wydarzenie
 3.   9999 / 10000
 1.   6th Lis, 2019 09:00 - 4th Gru, 2019 20:00
Siódma edycja projektu „Przestrzeń dla sztuki” której centralną postacią jest Ryszard Otręba – artysta-grafik związany z Krakowem, znany głównie ze swoich abstrakcyjnych, geometrycznych kompozycji. Pr... Siódma edycja projektu „Przestrzeń dla sztuki” której centralną postacią jest Ryszard Otręba – artysta-grafik związany z Krakowem, znany głównie ze swoich abstrakcyjnych, geometrycznych kompozycji. Prace Otręby zostaną pokazane w przestrzeniach ASP, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Białej Galerii Centrum NCK. Wystawom towarzyszyć będzie dwujęzyczny, obszerny katalog, dokumentujący całą dotychczasową twórczość artysty.

Wernisaże:
Nowohuckie Centrum Kultury, Biała Galeria CENTRUM – 12 listopada (wtorek), g. 18.00, wystawa czynna do 4.12.2019 r.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – 13 listopada (środa), g. 13.00, wystawa czynna do 30.11.2019 r.
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie – 14 listopada (czwartek), g. 13.00, wystawa czynna do 29.11.2019 r.
Obecnie nie ma żadnych zaplanowanych wydarzeń. Bądź pierwszą osobą która coś doda!
Unable to load tooltip content.