Wyszykiwanie wydarzeń blisko ciebie
Wydarzenia
Wrz
18

Andrzej Wróblewski KŁOPOTY Z CZŁOWIEKIEM Kolekcji część II

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   18th Wrz, 2019 19:00 - 21:00
Galeria Zderzak zaprasza na otwarcie wystawy Andrzej Wróblewski KŁOPOTY Z CZŁOWIEKIEM Kolekcji część II w środę 18 września 2019 o godzinie 19:00 Zapraszamy na drugą część prezentacji dzi... Galeria Zderzak zaprasza na otwarcie wystawy

Andrzej Wróblewski
KŁOPOTY Z CZŁOWIEKIEM
Kolekcji część II

w środę 18 września 2019 o godzinie 19:00


Zapraszamy na drugą część prezentacji dzieł Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957) zgromadzonych przez Galerię Zderzak.
W odsłonie jesiennej pokażemy dzieła figuratywne: obrazy, gwasze, rysunki, fotografie. Tematem wystawy będą „Kłopoty z człowiekiem”.
Na centralnej ścianie galerii w miejsce „Ryby kosmicznej” pojawi się „Człowiek kosmiczny”. Zobaczymy tańczącego w bólu „Człowieka” – duży szkic do „Rozstrzelania VIII”. Zobaczymy także legendarną pracę „Złoty Wiek Ludzkości” z lewitującym ryszi.

Obraz człowieka i człowieczeństwa po katastrofie tworzy się w sztuce Wróblewskiego w trudzie i cierpieniu. Bywa, że ulega całkowitej destrukcji, bywa, że stoją za nim wizerunki prastarych bóstw – Kybele, Izydy, Shivy, Buddy, Bodhisattvy Avalokiteśvary. Wyobraźnia młodego artysty zwraca się ku wielkim system religijnym ludzkości i ku współczesnym sobie soteriologiom, szukając odpowiedzi na zasadnicze pytania: związku duszy i ciała, centralnej pozycji człowieka w kosmosie. Co zostaje człowiekowi nowoczesnemu po redukcji? Czy bezpowrotnie utracił związek z Górą Podwójnego Horyzontu? Sztuka Wróblewskiego, ukazując dramat człowieka nowoczesnego, jest jednocześnie pełna wizji, snów i transgresji. Komunikuje nam coś bardzo ważnego, co czyni ją bliską kolejnym pokoleniom. „Artyści są ludźmi posiadającymi, często bezwiednie, dar posiadania wizyj” – mówił Mickiewicz. Wystawa w Zderzaku jest przyczynkiem do antropologii twórczości Andrzeja Wróblewskiego.

Program wieczoru:
19:00 otwarcie wystawy
20:00-20:25 wprowadzenie do tematyki wystawy – wykład Jana Michalskiego.

Zapraszamy!
Brak wydarzeń utworzonych przez tego użytkownika.
Unable to load tooltip content.