Jak wycenić i sprzedać obraz?

Czasem posiadamy w domach obrazy, rysunki lub rzeźby – otrzymane w prezencie, spadku czy nawet zakupione jakiś czas temu, ale nie znamy ich aktualnej wartości.

Warto zwrócić się do specjalistów – w wycenie i sprzedaży dzieł sztuki chętnie pomoże Krakowski Dom Aukcyjny.

 

Wycena dzieł sztuki

Każdy z nas jest w stanie wymienić kilka znanych malarzy z polskiej historii sztuki – Jan Matejko, Jacek Malczewski, Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie, Witkacy… Ale jaki autorów obrazy tak naprawdę liczą się na rynku? Nawet prace mniej znanych artystów znajdują nabywców i osiągają na aukcjach sztuki wysokie ceny.

Zdarza się jednak, że nie znamy autorów znajdujących się w naszym posiadaniu obrazów lub nie potrafimy odczytać ich podpisów. Malarze podpisywali swoje prace w bardzo różny sposób, czasem używając tylko monogramów lub skrótów, inni znów umieszczali pełne imię i nazwisko, ale niekoniecznie czytelnie. Jeśli pojawia się problem ustalenia autorstwa dzieła sztuki, wówczas warto zapytać specjalistów z Krakowskiego Domu Aukcyjnego, którzy są w stanie rozpoznać sygnatury poszczególnych malarzy. Istnieje przecież możliwość, że niepozorny, wiszący w naszym domu obraz został namalowany przez artystę szczególnie popularnego obecnie na rynku.

 

 

Chcę sprzedać obraz – co mam zrobić?

Specjaliści muszą zobaczyć dzieło sztuki, które znajduje się w Państwa posiadaniu. Można pokazać je w siedzibie domu aukcyjnego lub umówić się na spotkanie w różnych miejscach Polski. Będąc świadomymi pewnych kłopotów związanych z przenoszeniem i transportem obrazów, pracownicy Krakowskiego Domu Aukcyjnego wychodzą klientowi naprzeciw, proponując spotkanie w miejscu Państwa zamieszkania. Najwygodniejszą  formą pierwszego kontaktu z firmą będzie jednak sfotografowanie obrazu i przesłanie zdjęć wraz z wymiarami obiektu drogą mailową lub za pomocą MMS (na numer 503 115 098).

Zespół domu aukcyjnego zaproponuje możliwie najlepsze dla Państwa warunki sprzedaży dzieł, które znajdą się w kręgu ich zainteresowania. Jeśli propozycja będzie dla Państwa zadowalająca, nastąpi podpisanie umowy.
Martwią się Państwo o ewentualne koszty usług? Niepotrzebnie! Historycy sztuki  z Krakowskiego Domu Aukcyjnego obejrzą obraz i wycenią go zupełnie za darmo, nie zapłacą Państwo również nic, jeśli obraz nie zostanie sprzedany na aukcji.