Ładowanie okładki... Przeciągnij okładkę aby zmienić jej pozycję
Szczegóły
Galeria Zderzak zaprasza na otwarcie wystawy Andrzej Wróblewski KŁOPOTY Z CZŁOWIEKIEM Kolekcji część II w środę .. Galeria Zderzak zaprasza na otwarcie wystawy

Andrzej Wróblewski
KŁOPOTY Z CZŁOWIEKIEM
Kolekcji część II

w środę 18 września 2019 o godzinie 19:00


Zapraszamy na drugą część prezentacji dzieł Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957) zgromadzonych przez Galerię Zderzak.
W odsłonie jesiennej pokażemy dzieła figuratywne: obrazy, gwasze, rysunki, fotografie. Tematem wystawy będą „Kłopoty z człowiekiem”.
Na centralnej ścianie galerii w miejsce „Ryby kosmicznej” pojawi się „Człowiek kosmiczny”. Zobaczymy tańczącego w bólu „Człowieka” – duży szkic do „Rozstrzelania VIII”. Zobaczymy także legendarną pracę „Złoty Wiek Ludzkości” z lewitującym ryszi.

Obraz człowieka i człowieczeństwa po katastrofie tworzy się w sztuce Wróblewskiego w trudzie i cierpieniu. Bywa, że ulega całkowitej destrukcji, bywa, że stoją za nim wizerunki prastarych bóstw – Kybele, Izydy, Shivy, Buddy, Bodhisattvy Avalokiteśvary. Wyobraźnia młodego artysty zwraca się ku wielkim system religijnym ludzkości i ku współczesnym sobie soteriologiom, szukając odpowiedzi na zasadnicze pytania: związku duszy i ciała, centralnej pozycji człowieka w kosmosie. Co zostaje człowiekowi nowoczesnemu po redukcji? Czy bezpowrotnie utracił związek z Górą Podwójnego Horyzontu? Sztuka Wróblewskiego, ukazując dramat człowieka nowoczesnego, jest jednocześnie pełna wizji, snów i transgresji. Komunikuje nam coś bardzo ważnego, co czyni ją bliską kolejnym pokoleniom. „Artyści są ludźmi posiadającymi, często bezwiednie, dar posiadania wizyj” – mówił Mickiewicz. Wystawa w Zderzaku jest przyczynkiem do antropologii twórczości Andrzeja Wróblewskiego.

Program wieczoru:
19:00 otwarcie wystawy
20:00-20:25 wprowadzenie do tematyki wystawy – wykład Jana Michalskiego.

Zapraszamy!
Więcej
Strumień wiadomości
Własne firltry
Brak filtrów własnych
Attendees (1)
Zalogowani uczestnicy
Nie znaleziono zalogowanych uczestników.
Albumy (1)
Filmy (0)
Brak załadowanych filmów.

Attendees

Galeria  Zderzak
Galeria Zderzak
  1. Właściciel Biorą udział
Jeszcze nikt nie został uczestnikiem.
Unable to load tooltip content.