Wyszykiwanie wydarzeń blisko ciebie
Lut, 2021
Wydarzenia wedle miesięcy
Lut
03

„Nie(s)pokój uwięziony” – wystawa lalek i ich fotografii Moniki Mostowik

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   3rd Lut, 2021 10:00 - 14th Lut, 2021 10:00 - UTC
Wystawa lalek o kulkowych stawach – bjd (a)bjd (asian)ball jointed dolls) z kolekcji Moniki Mostowik (pseud. dolls of milena) to kolejna już wystawa tych unikatowych lalek współczesnych w Krakowie. M... Wystawa lalek o kulkowych stawach – bjd (a)bjd (asian)ball jointed dolls) z kolekcji Moniki Mostowik (pseud. dolls of milena) to kolejna już wystawa tych unikatowych lalek współczesnych w Krakowie.

Monika Mostowik, socjolożka, autorka książek m.in. „Zanim stanę się lalką” 2029 Wyd. Jama, od 2010 roku kolekcjonuje, stylizuje i fotografuje lalki bjd. Współpracowała z Centrum Manggha przy organizacji już trzech wystaw lalek bjd: 2011 – Lalka w kulturze i sztuce Japonii, 2014 – To nie są lalki dla dzieci, 2016 – Lalki. Oblicza japońskiej tradycji, oraz indywidualnej wystawie Mroczne oblicze lalki – 2019.

Tym razem w Nowohuckim Centrum Kultury prezentujemy autorskie fotografie i lalki z jej prywatnej kolekcji w nowej niepokojącej czarno białej odsłonie.

Lalka (a)bjd – o ruchomych stawach – zrobiona z żywicy poliuretanowej po raz pierwszy w Japonii przez firmę Volks, teraz produkowana na całym świecie, choć głównie w Azji. Poszczególne części lalki, połączone są gumą, aby umożliwić ich pozowanie. Dla Mostowik te lalki to modelki, przygląda im się uważnie, z wielką wrażliwością i wnikliwością, portretuje jak żywe osoby, często w plenerze, ożywia je dzięki temu, wciąga nas w ten miniaturowy świat. Lalka w fotografii Mostowik stanowi medium, za jej pomocą właśnie opowiada o człowieku. W jej stylizacjach lalki to nie zabawki dla dzieci, stereotypowe ślicznotki, tym razem zawsze smutne, czasem oszpecone, niedoskonałe, zapłakane, a nawet martwe, pokazują dojrzałe emocje, przyprawiając o dreszcze. Choć nieruchome, bardzo poruszające, ich spokój przejmujący często do szpiku kości, jak cisza przed burzą, metafora człowieka, uwypukla ludzkie niedoskonałości, zazwyczaj głęboko skrywane lęki i wstydliwe słabości.
  1.   Nowohuckie Centrum Kultury
  2.   1
Lut
03

„Inna rodzina” – wystawa projektu fotograficznego Evy Hajduk

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   3rd Lut, 2021 11:00 - 25th Lut, 2021 11:00
Projekt „Inna Rodzina” pokazuje, jak osoby z ograniczoną sprawnością intelektualną czy ruchową tworzą i budują swoje własne związki i rodziny. Wiele tych „innych” rodzin funkcjonuje obok nas, pozosta... Projekt „Inna Rodzina” pokazuje, jak osoby z ograniczoną sprawnością intelektualną czy ruchową tworzą i budują swoje własne związki i rodziny. Wiele tych „innych” rodzin funkcjonuje obok nas, pozostając niemal niewidocznymi dla naszych oczu. Często rodzice dotknięci różnego rodzaju niepełnosprawnościami mają w pełni sprawne dzieci i tworzą niezwykłą, wrażliwą na innych wspólnotę – swoisty mikroświat, tak niebywale odmienny, a przecież tak piękny. Ogromnie ważna w życiu bohaterów Evy Hajduk jest także świadomość, że nie wszystko zależy od nas i umiejętność skupienia się na tym, na co mamy wpływ, zamiast marnować energię na sprawy będące poza naszym zasięgiem.

Poprzez mój projekt pragnę zwrócić uwagę na głęboką potrzebę miłości i pragnienia posiadania rodziny przez moich bohaterów. Dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną czy ruchową (mam tu na myśli np. osoby na wózkach inwalidzkich, niewidome czy głuchonieme) mimo pełnoletności w dużej mierze są zależne od innych. Traktowani jak „duże dzieci” nie mogą realizować swoich potrzeb cielesnych, a ich seksualność stanowi tabu. Na szczęście świat powoli się zmienia i otwiera na „inność”. Mam także nadzieję, że niniejszy projekt pozwoli uwierzyć innym osobom niepełnosprawnym, że wszystko jest możliwe, a najwięcej ograniczeń – mimo wszystko – mamy w głowach.

Eva Hajduk
  1.   Nowohuckie Centrum Kultury
  2.   1
Lut
03

Wystawa obiektów rzeźbiarskich ze zbiorów Galerii CENTRUM

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   3rd Lut, 2021 11:00 - 25th Lut, 2021 11:15
To stosunkowo niewielka, ale reprezentatywna kolekcja, obrazująca bogaty dorobek artystyczny krakowskiego środowiska ostatnich dekad. Jej reprezentatywność, paradoksalnie, polega na programowym odrzuc... To stosunkowo niewielka, ale reprezentatywna kolekcja, obrazująca bogaty dorobek artystyczny krakowskiego środowiska ostatnich dekad. Jej reprezentatywność, paradoksalnie, polega na programowym odrzuceniu autorskich kryteriów doboru i otwartości na bardzo różne propozycje artystyczne. Wynikało to z oczywistego w przypadku publicznej instytucji, jaką jest Nowohuckie Centrum Kultury, stosowania zasady otwartego mecenatu w stosunku do krakowskich – choć nie tylko – artystów. Wiele posiadanych przez galerię dzieł to dary artystów. Znaczną część zbioru stanowią prace przekazane NCK w latach osiemdziesiątych oraz w roku 2005 przez Urząd Miasta Krakowa.

To zestawienie trudno rzecz oczywista traktować inaczej niż jedynie jako zarys tego, co w ostatnich latach charakterystyczne dla sztuki Krakowa. Wielość i różnorodność zasygnalizowanych w tym zbiorze poszukiwań artystycznych wydaje się jednak wartością bezsporną.
  1.   Nowohuckie Centrum Kultury
  2.   1
Lut
12

Wlastimil Hofman - życie i twórczość. Wystawa

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   12th Lut, 2021 10:00 - 24th Lut, 2021 18:00
Prezentowana w Galerii Sztuki ATTIS wystawa to niepowtarzalna możliwość obejrzenia ponad 40 dzieł sztuki Wlastimila Hofmana - szkiców, rysunków, grafik oraz obrazów olejnych. Na ekspozycji znalazły si... Prezentowana w Galerii Sztuki ATTIS wystawa to niepowtarzalna możliwość obejrzenia ponad 40 dzieł sztuki Wlastimila Hofmana - szkiców, rysunków, grafik oraz obrazów olejnych. Na ekspozycji znalazły się obiekty z kolekcji prywatnych, które nigdy wcześniej nie były pokazywane szerszej publiczności.

Prace w dużej mierze reprezentują motywy charakterystyczne dla Wlastimila Hofmana i wpisują się w dwa główne kierunki jego twórczości: symbolistyczny oraz portretowy. Poza tym w dziełach przewijają się wątki religijne, gdyż jak wiadomo, artysta był osobą głęboko wierzącą, ale - jak sam to określił - niepraktykującą. Na ekspozycji pokazane zostały również pejzaże - polskie i bliskowschodnie.

Więcej o wystawie: https://www.galeria-attis.pl/aktualnosci/248/wlastimil-hofman-zycie-i-tworczosc-wystawa
Z biografią artysty można zapoznać się na naszej stronie internetowej: https://www.galeria-attis.pl/artysta/wlastimil-hofman/

Ekspozycja zakończy się aukcją o takim samym tytule organizowaną przez Krakowski Dom Aukcyjny. Licytacja obiektów rozpocznie się 24 II 2021 o godzinie 19.30.
ZOBACZ KATALOG AUKCJI: https://krakowskidomaukcyjny.pl/Hofman

Wystawa potrwa od 9 (wtorek) do 24 lutego (środa). Obiekty można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00. Wstęp bezpłatny.
Zapraszamy na ul. Starowiślną 14 w Krakowie.
  1.   Galeria Sztuki ATTIS
  2.   1
W tym dniu nie ma żadnych wydarzeń.
Unable to load tooltip content.