Wyszykiwanie wydarzeń blisko ciebie
Lip, 2021
Wydarzenia wedle miesięcy
Lip
05

TRZY SONETY, Krym 2013 – wystawa fotografii Ryszarda Kaczmarskiego

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   5th Lip, 2021 12:00 - 30th Sie, 2021 12:15 - UTC
Pomysł podróży na Krym szlakiem Adama Mickiewicza zrodził się 2012 roku w Chełmie, po spotkaniu z Romanem Kravchenko. Zrealizowany został rok później, gdy Ryszard Karczmarski gościł u swojego ukraińsk... Pomysł podróży na Krym szlakiem Adama Mickiewicza zrodził się 2012 roku w Chełmie, po spotkaniu z Romanem Kravchenko. Zrealizowany został rok później, gdy Ryszard Karczmarski gościł u swojego ukraińskiego kolegi w Bakczysaraju. Wspólnie wyruszyli w podróż zainspirowani najwybitniejszym dziełem polskiej liryki – „Sonetami krymskimi”.

Ta niecodzienna wyprawa miała służyć odnalezieniu miejsc, motywów i wzruszeń, które okazały się ważne dla przyszłego romantycznego wieszcza. Szlakiem mistrza Adama podróżowało już wielu. Do ich grona należał choćby badacz literatury Wacław Kubacki, autor książki „Z Mickiewiczem na Krymie”. Wśród wielu jego ciekawych opowieści na szczególną uwagę zasługuje relacja z poszukiwań burzanu, którego połacie porastały wielkie przestrzenie. Nikt z miejscowych nie potrafił pokazać tej tajemniczej rośliny, poza najstarszą kołchoźnicą, wywiezioną przez Kubackiego wojskowym samochodem w step. Wyprawy na Wschód organizowano po to, by na własnej skórze odczuć egzotykę orientu. Dla romantyków podróż bywała celem samym w sobie. Podróżowanie w sensie przestrzennym było tylko pretekstem do wyprawy w głąb siebie, co miało także walor metafizyczny. Przekonanie o jedności wszechrzeczy prowadziło twórców tamtej epoki do wiary w to, że obcowanie z naturą pozwala poznać nie tylko samego siebie, ale także samego Stwórcę.

Sonet jest najbardziej wyrafinowanym gatunkiem lirycznym, który istnieje w dwóch odmianach: włoskiej i francuskiej. Składa się z dwóch strof opisowych i dwóch strof refleksyjnych. To oczywiście tylko niektóre cechy tej formy poetyckiej. Od czasów Petrarki sięgali po nią tylko najwybitniejsi poeci.

Ryszard Karczmarski wyruszył w podróż wyposażony w tom „Sonetów krymskich” oraz kamerę otworkową, magiczne drewniane pudełko z maleńkim otworem zamiast obiektywu. Camera obscura skutecznie redukuje ilość informacji, płynnie rozmywa kontury i barwy, a powstałe obrazy toną w kolorowej poświacie. Trafnie wybrane narzędzie pozwoliło doskonale oddać charakter tej niezwykłej podróży. Krym na fotografiach Ryszarda jest egzotyczny i baśniowy. Fotograf z uwagą szukał miejsc i nastrojów, które urzekły polskiego poetę. Jego opowieść o tej krainie, jak dramaty z tamtej epoki, jest jednak niedokończona. Z powodu aneksji Krymu kolejne planowane plenery już się nie odbyły. Zachwyt estety brutalnie przerwano w pół słowa…

Dariusz Kostecki
  1.   Nowohuckie Centrum Kultury
  2.   1
Lip
05

ZAUWAŻONE. 3 ARTYSTÓW, 3 TECHNIKI, 3 SPOJRZENIA

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   5th Lip, 2021 12:00 - 1st Sie, 2021 12:30 - UTC
Wojciech Plewiński – fotografia
Katarzyna Wierzbowska-Slaska – malarstwo
Maciej Plewiński – grafika – heliograwiury
  1.   Nowohuckie Centrum Kultury
  2.   1
Lip
05

Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie – Sprzeczne przyszłości

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   5th Lip, 2021 12:00 - 31st Lip, 2021 12:30 - UTC
Sprzeczne przyszłości to hasło-teza, które zachęca do refleksji nad aktualnym stanem rzeczywistości. Przyszłość czyli sztandarowy termin artystów Wielkiej Awangardy będący dla nich przede wszystkim sy... Sprzeczne przyszłości to hasło-teza, które zachęca do refleksji nad aktualnym stanem rzeczywistości. Przyszłość czyli sztandarowy termin artystów Wielkiej Awangardy będący dla nich przede wszystkim synonimem optymizmu i nadziei na lepsze jutro, w ostatnich latach stał się określeniem, które ewokuje niepokój, a czasem wręcz lęk przed tym, co ma nastąpić. Szalejąca od roku pandemia koronawirusa jest nie tylko największą katastrofą naturalną, która w ten czy inny sposób dotknęła wszystkich mieszkańców globu, ale także katalizatorem „niezałatwionych spraw” w obszarze życia społecznego czy politycznego, relacji międzyludzkich i globalnych zagadnień klimatycznych. Jednocześnie coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z nierówności i odmienności warunków życia w różnych częściach świata, a także sprzeczności interesów poszczególnych grup, z których każda walczy przede wszystkim o własną przyszłość.
  1.   Nowohuckie Centrum Kultury
  2.   1
Lip
06

Marian Bogusz/ 1920-1980 wystawa w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   6th Lip, 2021 10:00 - 29th Lip, 2021 10:00 - UTC
Marian Bogusz/ 1920- 1980 Wystawa czynna 25.06 – 29.07.2021 Galeria Miejska we Wrocławiu Wstęp wolny Od 25 czerwca w Galerii Miejskiej we Wrocławiu, prezentowane są malarstwo, rysunki, obiekty i proj... Marian Bogusz/ 1920- 1980
Wystawa czynna 25.06 – 29.07.2021
Galeria Miejska we Wrocławiu
Wstęp wolny

Od 25 czerwca w Galerii Miejskiej we Wrocławiu, prezentowane są malarstwo, rysunki, obiekty i projekty scenograficzne Mariana Bogusza, jednego z najważniejszych polskich artystów i animatorów życia kulturalnego drugiej połowy XX wieku. Ekspozycja gromadzi dzieła będące dokumentacją zróżnicowanego, ponad 30-letniego dorobku twórczego malarza. Wystawa jest pierwszą tak dużą prezentacją Mariana Bogusza we Wrocławiu.

Kuratorem wystawy jest Mirosław Jasiński.
Ekspozycja będzie czynna dla zwiedzających do 29 lipca 2021.

Partnerami wystawy Marian Bogusz/ 1920-1980 są Muzeum Regionalnego w Pleszewie oraz Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy.
  1.   Galeria Miejska we Wrocławiu
  2.   1
W tym dniu nie ma żadnych wydarzeń.
Unable to load tooltip content.