Wyszykiwanie wydarzeń blisko ciebie
Maj, 2022
Wydarzenia wedle miesięcy
Maj
05

DOMENA ROZPROSZENIA

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   5th Maj, 2022 09:00 - 13th Sie, 2022 09:15 - UTC
Serdecznie zapraszam na wernisaż wystawy prac Krzysztofa Malczewskiego, który odbędzie się w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 5a, 13 maja 2022 (piątek) o godz. 18:00. Wystawę będzi... Serdecznie zapraszam na wernisaż wystawy prac Krzysztofa Malczewskiego, który odbędzie się w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 5a, 13 maja 2022 (piątek) o godz. 18:00. Wystawę będzie można oglądać do 13 sierpnia.
  1.   Krzysztof Malczewski
  2.   1
Maj
06

Janusz Leśniak – wystawa fotografii ze zbiorów Galerii CENTRUM

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   6th Maj, 2022 15:00 - 22nd Maj, 2022 15:30 - UTC
Janusz Leśniak – urodzony w 1947 w Krakowie. Znany jako autor zdjęć ze swoim cieniem, nazywanych leśniakami oraz późniejszych fotografii występujących pod nazwą leśniaki-mandala. Pierwszą fotografię z... Janusz Leśniak – urodzony w 1947 w Krakowie. Znany jako autor zdjęć ze swoim cieniem, nazywanych leśniakami oraz późniejszych fotografii występujących pod nazwą leśniaki-mandala. Pierwszą fotografię z cieniem wykonał w 1964 w Warnemünde. W jego dorobku artystycznym ta twórczość jest najobszerniejsza i najbardziej znacząca. Wpłynęły na nią m.in. myśl Carla Gustawa Junga poznana w latach 70. oraz ogląd nieba dokonywany przez kosmiczny teleskop Hubble’a. Wcześniej, w telewizji gdzie zajmował się reportażem, współpracował m.in. z Maciejem Szumowskim przy cyklu Polska zza 7 miedzy. Jest autorem zdjęć do pierwszego filmu z autentycznej akcji GOPR w Tatrach. Brał udział w kilkumiesięcznej wyprawie naukowej do Afryki. Dyplom członka zwyczajnego Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF (nr 475) otrzymał w 1977. W 1987 prezentował na uczelniach i w galeriach Kanady polską fotografię. Ogrody Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich w Lusławicach były miejscem powstawania leśniaków (1995, 2011). W ogrodzie wsi Gwoździec zrobił zdjęcia dla Polaroid Collection w Cambridge, wiele prac z cyklu Krajobrazy Wewnętrzne oraz leśniaki czarno-białe i barwne. W 2012 rozpoczął w ogrodach paryskich projekt Hommage Eugéne Atget. W Barcelonie w 2014 wykonał cykl leśniaków i mandali hiszpańskich. Autorskie animacje filmowe mają źródło w jego fotografii – podstawowym tworzywie tych wizualizacji. Autorami muzyki do nich są m.in. Michał Lorenc i Steve Roach (http://vimeo.com/336337020; http://vimeo.com/213047038; http://vimeo.com/214814899). Realizuje obszerny projekt „leśniaki Ukryty Porządek” (Wholeness and the Implicate Order), będący kontynuacją jego twórczości oraz inspirowany filozofią fizyka Davida Bohma. Z tego właśnie cyklu Nowohuckie Centrum Kultury prezentuje po raz pierwszy 40 prac wielkoformatowych „leśniaki Ukryty Porządek”, które powstawały od 2016 roku do teraz i są hołdem złożonym Przyrodzie”. Miejscem, gdzie powstaje najwięcej prac jest Kraków, w którym mieszka i pracuje.
  1.   Nowohuckie Centrum Kultury
  2.   1
Maj
14

Wystawa Dwaj Panowie Pingo / Kołpanowicz & Cruz w Warszawie

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   14th Maj, 2022 17:00 - 22nd Maj, 2022 17:30 - UTC
Od 14 maja 2022 wnętrze Atrium w biurowcu Senator w Warszawie wypełni malarstwo spod znaku realizmu autorstwa Dwóch Panów Pingo – Krzysztofa Izdebskiego-Cruz (Kriz Cruz) oraz Marcina Kołpanowicza. K... Od 14 maja 2022 wnętrze Atrium w biurowcu Senator w Warszawie wypełni malarstwo spod znaku realizmu autorstwa Dwóch Panów Pingo – Krzysztofa Izdebskiego-Cruz (Kriz Cruz) oraz Marcina Kołpanowicza.

Kim są Dwaj Panowie Pingo?

Zagadkowy tytuł wystawy nawiązuje do postaci Pana Cogito stworzonej przez Zbigniewa Herberta. Pan Cogito (łac. myślę) był swoistym alter ego poety. „Pingo” po łacinie oznacza „maluję”, dlatego tytuł ekspozycji wskazuje, że jej autorzy wyrażają swoje najważniejsze idee za pomocą malarstwa, myślą obrazem. Pingo ergo sum (łac. maluję, więc jestem) – strawestowane słowa Kartezjusza mogłyby być artystycznym mottem obu twórców. Wystawa prezentowana w Atrium biurowca „Senator” w Warszawie obejmuje ponad 30 prac malarskich, które wyszły spod pędzla znakomitych malarzy – Krzysztofa Izdebskiego-Cruz oraz Marcina Kołpanowicza.

Czego strzegą Dwaj Panowie Pingo?

Sztuka współczesna korzysta głównie z dorobku sztuki modernizmu i postmodernizmu. Zdaniem obu artystów ta ponad stuletnia awangarda jest już passée. Jako coraz bardziej wtórna, staje się nieprzydatna do opisu zmieniającej się rzeczywistości i nie jest w stanie odgrywać dziś znaczącej roli społecznej. Państwowe galerie sztuki, centra i muzea sztuki współczesnej preferują najczęściej sztukę abstrakcyjną, krytyczną czy zaangażowaną politycznie, co sprawia wrażenie, jakby artyści współcześni mogli tworzyć jedynie takie dzieła, które nie pamiętają o tradycyjnym warsztacie i klasycznym ujęciu piękna. Dwaj Panowie Pingo twierdzą, że tak nie jest. Stawiają tezę, że sztuka współczesna jest zróżnicowana i posiada także inne oblicze, warte przybliżenia polskiemu odbiorcy. To oblicze celebrujące piękno, kochające warsztat i estetykę, skupiające się na refleksji nad wieloma aspektami życia i ceniące tradycję.


Jaki jest oręż Dwóch Panów Pingo?

Kriz Cruz na wystawie prezentuje kilkanaście dzieł wykonanych w technice olejnej oraz pastelu. Część z nich powstała w ramach cyklu „Metamorfozy”. Są to dzieła czerpiące artystyczne natchnienie z poematów Owidiusza. Na szczególną uwagę zasługuje cykl pasteli ukazujących postać mitologicznej Meduzy. Obrazy wykonane w technice olejnej oprócz tematyki mitologicznej poświęcone są tematowi piękna. Dzieła te, namalowane z niezwykłym kunsztem i biegłością warsztatową, pozwalają widzowi przenieść się w wykreowany przez artystę świat – fantastyczny i zarazem na wskroś realistyczny, symboliczny, poetycki i refleksyjny, celowo sytuujący się z dala od zgiełku i prozy otaczającej nas codzienności.

Marcin Kołpanowicz również posługuje się głównie techniką olejną i pastelową. Na wystawie prezentuje prace pochodzące z trzech głównych cykli malarskich tworzonych w ostatnich latach. „Niewidzialne miasta” to inspirowane książką Italo Calvino o tym samym tytule przedstawienia poetyckich, paradoksalnych struktur urbanistycznych, w których kultura (architektura) przenika się z naturą. Obrazy z serii „Pokój podróżnika” to reminiscencje podróży odbywanych przez artystę, łączące w sobie bogato umeblowane wnętrza z widokami otwartej przestrzeni i rozległych krajobrazów z całego świata. Cykl „Teatr świata” zawiera prace, w których obecna jest refleksja nad historią i współczesnością i które w metaforyczny sposób ujmują całą naszą czasoprzestrzenną rzeczywistość.

Ekspozycja czynna dla zwiedzających w dniach 14 – 22 maja 2022 r. w godzinach od 10:00 do 20:00. Wstęp wolny.



Organizatorem jest Galeria Miejska we Wrocławiu.
Mecenasem wystawy jest PKN ORLEN.
  1.   Galeria Miejska we Wrocławiu
  2.   1
W tym dniu nie ma żadnych wydarzeń.
Unable to load tooltip content.