Wyszykiwanie wydarzeń blisko ciebie
Paź, 2019
Wydarzenia wedle miesięcy
Paź
03

Maciej Bernhardt – „Fotorealizm – cztery odsłony malarstwa”

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   3rd Paź, 2019 14:00 - 3rd Lis, 2019 15:45
wernisaż wystawy – 3.10 (czwartek), g. 18.00, Biała Galeria CENTRUM Maciej Bernhardt – urodził się w 1953 roku. W latach 1972-1977 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarst... wernisaż wystawy – 3.10 (czwartek), g. 18.00, Biała Galeria CENTRUM

Maciej Bernhardt – urodził się w 1953 roku. W latach 1972-1977 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. W 1977 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem i od tego czasu prowadzi nieprzerwanie działalność artystyczną skupioną na kilku równolegle prowadzonych cyklach obejmujących szeroko pojęte spektrum malarstwa realistycznego. Od 1990 roku do chwili obecnej wykonał kilkadziesiąt realizacji malarstwa monumentalnego oraz odbył szereg podróży studyjnych do Indii. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz ekspozycji zbiorowych prezentowanych w kraju i na terenie Niemiec, a także we Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, na Węgrzech, w Grecji, Indiach, Czechach, Rumunii, Bułgarii. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, w zbiorach miejskich Darmstadt i Norymbergii oraz w Cleveland, jak również w wielu kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji, Holandii, Austrii, USA oraz w Polsce.
  1.   Nowohuckie Centrum Kultury
  2.   1
Paź
08

JUST JAZZ

  1.   Spotkania
  2.   Otwarte wydarzenie
  3.   99 / 100
  1.   8th Paź, 2019 00:00 - 9th Paź, 2019 00:00
Koncert krakowskiej kapeli jazzowej JUST JAZZ, który ma miejsce dzisiaj 08.10.2019 w Krakowie - Harris Piano Jazz Bar- Rynek Główny 28- godz, 21,45
  1.   Janusz Nowak
  2.   1
Paź
08

Materia Miasta - Sztuka Nowej Huty od lat 50. do 70. XX w

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   8th Paź, 2019 11:00 - 14th Lis, 2019 17:00
Prezentowana ekspozycja obejmuje prace od lat 50. do 70. XX w.: od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, takich jak „Robotnicy na budowie Nowej Huty” czy „Namioty junaków”, przez „Panoramę Nowej... Prezentowana ekspozycja obejmuje prace od lat 50. do 70. XX w.: od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, takich jak „Robotnicy na budowie Nowej Huty” czy „Namioty junaków”, przez „Panoramę Nowej Huty” autorstwa Witolda Chomicza, po sztukę współczesną.
Wyjątkowy jest zbiór prac malarstwa materii, które zyskało popularność w latach 50. XX wieku, zwłaszcza w Belgii, Francji i Hiszpanii, a na krakowskim gruncie reprezentowane było przez Grupę Nowohucką, znaną także jako Grupa 5-ciu. Należeli do niej Danuta Urbanowicz, Witold Urbanowicz, Jerzy Wroński, Julian Jończyk i Janusz Tarabuła. Ich prace charakteryzują się wykorzystywaniem surowych materiałów. Artyści eksperymentowali z fakturą obrazu, tłoczyli reliefy, w grubej warstwie farby zatapiali piasek, cement, do obrazu wklejali przedmioty z drewna, tkaniny, zardzewiałe blachy. Tworzyli piękne, choć szare, smutne obrazy; uważali bowiem, że sztuka nie powinna być tylko estetyczną doskonałością. Malarstwo materii odzwierciedlało rzeczywistość, było bliskie temu,
co widzieli dookoła. Ich prace wyrażały stan ducha pokolenia ludzi, którzy przeżyli wojnę. Grupa Nowohucka, choć uważana za jedno z ważniejszych krakowskich ugrupowań okresu "odwilży",
nie miała niestety do tej pory stałego miejsca ekspozycji.

Na wystawie można również zobaczyć kilkadziesiąt prac artystów ze środowiska plastyków Nowej Huty, między innymi Mariana Kruczka, Eugeniusza Muchy, Walentego Gabrysiaka, Janusza Trzebiatowskiego, Józefa Szajny czy Lucjana Mianowskiego, a także należących do najwybitniejszych przedstawicieli grafiki artystycznej lat 60. Jerzego Panka czy Stanisława Wójtowicza.

Huta Sztuki nawiązuje do pierwszej Galerii „RYTM” działającej przy Zakładowym Domu Kultury
w latach 60. i 70. XX w., w której organizowano cykliczne wystawy „Plastycy Nowej Huty” – obecnie znajduje się tam biblioteka Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Reprezentantem artystycznego środowiska Galerii „RYTM” w latach 1969-1979 było Stowarzyszenie Twórcze „Grupa Nowa Huta”.
  1.   Barbara Solecka
  2.   2
Paź
09

Nowa Huta w Kulturze - Kultura w Nowej Hucie

  1.   Prelekcja
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   9th Paź, 2019 18:00 - 19:00
Prelekcja w ramach projektu Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie i obchodów 70-lecia Nowej Huty, organizowana przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty Ośrodek Kultury Norwida. Prowa... Prelekcja w ramach projektu Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie i obchodów 70-lecia Nowej Huty, organizowana przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty Ośrodek Kultury Norwida. Prowadzenie: Monika Kozioł.

Tematem spotkania będą wizerunki Nowej Huty oraz Kombinatu w sztukach plastycznych. Prelekcja zostanie podzielona na trzy części, w ramach których zostaną omówione wybrane prace powstałe w latach 50., 60. i 70. Sporo miejsca zostanie poświęcone na przedstawienia wykonane według zaleceń socrealizmu, będącego obowiązującą metodą twórczą w latach 1949-1956. To bowiem one zbudowały nasze wyobrażenie o tym jak wyglądały pierwsze lata budowy Nowej Huty. Prelekcja odbędzie się w przestrzeni Galeria Huta Sztuki, gdzie uczestnicy będą mogli zobaczyć oryginalne prace ukazujące Nową Hutę, pochodzące z kolekcji Ośrodek Kultury Norwida.

Monika Kozioł – historyczka sztuki, na co dzień pracuje w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, gdzie pełni funkcję Głównego Inwentaryzatora oraz redaktor naczelnej czasopisma MOCAK Forum. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Interesuje się środowiskiem artystycznym Nowej Huty w czasach PRL-u. Autorka opracowania dotyczącej rzeźb w przestrzeni Nowej Huty, przygotowanego w ramach projektu realizowanego przez Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie i Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Obecnie zajmuje się historią Galerii Rytm.

Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie - cykl spacerów i prelekcji, podczas których będziemy opowiadać o dziedzinach kultury i sztuki w kontekście Nowej Huty z perspektywy ich środowisk i tekstów kultury. Na warsztat weźmiemy: teatr; literaturę; film; fotografię; muzykę; sztuki plastyczne: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę; architekturę. Dzięki temu dowiemy się kto, co i jak tworzył w Nowej Hucie. Podsumowaniem realizowanych działań będzie bezpłatna recenzowana publikacja zbierająca poruszane tematy. Projekt realizowany przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty OKN w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty.
  1.   Barbara Solecka
  2.   1
W tym dniu nie ma żadnych wydarzeń.
Unable to load tooltip content.